Какви направления може да издава личният лекар?
Няма ограничения в броя на ползваните направления през годината за консултация със специалист. Лекуващият лекар (общопрактикуващ или специалист) обаче е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента.
Личният лекар може да издаде направление за консултация или съвместно лечение към всеки специалист, но не и към лекар със същата специалност, към когото вече е издал направление преди изтичането на сроковете на първоначално издаденото.
Изпълнителите на първична и специализирана медицинска помощ разполагат с точно определен брой медицински направления: за преглед и консултация с лекар специалист (МЗ-НЗОКбл.3), медицински направления за високо-специализирани дейности (МЗ-НЗОКбл.3А) и направления за медико-диагностични изследвания бланка (МЗ-НЗОКбл.4) за всяко тримесечие, които следва да разходват своевременно и съобразно потребностите на пациентите. Това ограничение се налага от факта, че НЗОК разполага с точно определен финансов ресурс, съгласно Закона за бюджета на НЗОК.
Броят на направленията и сумите за изследвания се определят съобразно пациентските листи на лекарите, като се отчитат различни показатели - възраст на пациентите, хронични заболявания, профилактични прегледи и др.
Извършването на консултации със специалисти от различни специалности се преценява от общопрактикуващия лекар, съобразно необходимостта и състоянието на пациента, както и в какъв период от време да стане това, пише НЗОК.