Каква е цената на спокойствието срещу едно билетче в градския транспорт и срамно ли е да платиш с жълти стотинки?
Каква е цената на билетчето в градския транспорт? До къде може да стигне хорската съвест? Въпроси, които след този разказ започваме да си задаваме.
Всички сме имали неприятни случки в градския транспорт и ни е било отказвано билетче, поради различни обстоятелства. Публикуваме емоционален разказ на потребител на социалната мрежа Фейсбук, в който изразът: "кой крив, кой прав" придобива съвсем различни измерения. Изводите, оставяме на читателите, а въпросът, който задаваме е: "Толкова ли не-човеци станахме, че да е срамно да платиш с жълти стотинки в 21 век?".
Рядко използвам социалните мрежи като трибуна за дебати.Избягвам да занимавам случайни хора с безсмислици.Но щом тая вечер стигнах до рев в градския транспорт, викам си, край, това е моят миг.
Вечерта на 25.11.21г към 18:00 ми се наложи да пътувам по линия 11 до спирка "хотел Плиска". На спирката с ужас установих, че не съм взела пари и имам около 2-3 лева на стотинки из чантата, с които да си платя билетчето.Предположих, че ще стане проблем, но вече беше много късно.Застанах и започнах да броя стотинки.Качих се в автобуса и поздравих шофьора с най-любезния ми тон, помолих го за билетче.
- Първо парите. - заяви твърдо той, карайки ме да се чувствам като част от преговори на наркокартел.
Пуснах стотинките в малкото отворче и веднага бях застреляна с присмехулен поглед:
- Не може такива стотинки.
Аз заемам отбранителна позиция и обяснявам, че съм ги преброила, няма стотинки на по една или две, но нямам и други пари.
-Да не съм ти касиерка в Кауфланд, да ти броя стотинки.
- Аз ще ги преброя пред Вас, не Ви лъжа.
-Брой колкото щеш.
Започвам да броя стотинки упорито, а той подигравателно ми заявява, че билетче няма да получа.Питам какво да правя като дойде контрола, а той отвръща, че въобще не го интересува.Една жена се обръща към мен на скандал и ми казва да оставя човека на мира и да не го ядосвам.Автобусът е пълен.Никой друг нищо не казва, само безправна тишина, която ме осъжда на забвение.Явно всички са луди в тая държава, казвам. Шофьорът вече крещи, това не било негова работа, нямало да ми даде билет.Опитвам се да респектирам, заявявайки, че ще се оплача и тогава една жена се обръща към мен и пита:
- Какъв е проблемът? Ето, дайте ми стотинките, аз имам по-едри. Три по 50 и едно 10.
Цената на спокойствието.
- Аз съм от Столичния общински съвет, не е нужно да се оплаквате никъде.Да прекратим спора.
Шофьорът, очевидно стресиран от споменаването на такава страшна държавна институция, започва да се оправдава. Аз, вече смекчила тона, казвам, че съжалявам, но не съм чула тези пари да са излезли от обращение. Той ми вика грубо да се махна и трета жена с дете се обажда, потвърждавайки остро, че наистина е време да се махна.
Махнах се.
-Разберете шофьора. - поде спасителката ми от Столичния общински съвет.
Заплаках.Намокрих маската.
Съдейки по безразличието и мълчаливата раздразнителност, която се стрелкаше към мен осъзнах - пред целия автобус аз бях луда.Срамна.Мизерна.Жалка. Защото дръзнах с наглостта си да поискам билет с жълти стотинки.Припознаха в мен лицето на мизерията, може би.Сигурно приличам.
Не ми се плачеше заради шофьора.Мъчно ми стана, че останалите 20 души за пръв път виждаха момиче да плаче.За пръв път виждаха човек в кофти ситуация.
В тия времена най-приятното чувство е да се чувстваш човек. Човек сред хората.
Човек, който не се срамува да плати с жълти стотинки. Най-големият грях. Виновна съм.