Какъв е основният проблем при трансплантациите у нас?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
21:39 / 08.10.2024
1035
Продължение по темата с отказа на България да вземе 40 органа за трансплантация от Румъния през последните 3 години. Болниците отклонявали офертите от Северната ни съседка по медицински причини. Това обясни пред БНТ директорът на "Медицинския надзор". Иванка Динева не отговори и колко чакащи са пропуснали възможността за трансплантация заради остарели данни за здравословното им състояние в регистрите на агенцията.

Преди 4 години Светослав разбира,че има тежко чернодробно заболяване. В началото на 2023-та влиза в листата на чакащите за трансплантация. Във ВМА следили състоянието му.

"Когато не функционира даден орган, има проблеми. Така че постоянно се налагаше да бъда под наблюдение", обясни Светослав Йорданов.

В края юли миналата година мъжът получава нов черен дроб.

"В момента работя, грижа се за семейството си, доколко мога. На 3 месеца се правят пълни изследвания", каза още Светослав.

Във ВМА следят здравословното състояние на чакащите и на трансплантираните пациенти.

"Всяка сряда колеги актуализират листата и всички включени и изключени от листата са по строго медицински показания", обясни началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски.

Здравният министър съобщи, че заради необновление на регистри със здравословното състояние на чакащите пациенти губят шанса си за трансплантация.

"Не мога да ви кажа колко пациенти са пропуснали този шанс и не са били те проследявани. Някой от тези пациенти не са потърсили лекарска помощ, а са знаели, че са болни. И в ситуацията, в която те отиват на преглед, за да бъдат прегледи като потенциални реципиенти отпадат тъй като ненужно са им се направи друга операция", обясни директорът на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" Иванка Динева.

Според Динева проблемът може да се реши ако здравната каса започне да плаща за проследяване на състоянието на чакащите и трансплантираните пациенти.

"Ако заложим регулация, че пациентът трябва да бъдат наблюдаван един път на три месеца то тогава нито болницата ще пропусне, нито пациентът ще пропусне своя преглед", каза още Иванка Динева.

Решение по въпроса трябва да вземат здравната каса и лекарският съюз. А седмица след като стана ясно, че България е отказала да вземе 40 органа за трансплантация от Румъния Иванка Динева обясни:

"За тези които са отказани във времето, в което аз съм на тази длъжност, имаме медицински протоколи, причини, които са медицински или превишаване на исхемичното време", обясни Иванка Динева.

А от ВМА обясниха, защо са отказали да вземат черен дроб от Гърция през юни тази година.

"2 пъти е изпаднал в клинична смърт донорът. В лошо състояние е смият дроб, за който трябваше да се отиде не в Гърция , а на Крит. Времето за трансплантация все пак е от 6 до 8 часа след като се вземе черен дроб. Ние нямаме машините, които ги имат другите екипи от чужбина", каза началникът на ВМА.

От ВМА планират да купят такава машина догодина.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Военна техника тръгва по републиканските пътища
За какво теглят кредити младите?
АИКБ алармира: Спадът на професионалните паралелки ще доведе до д...
Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декем...
22-годишен шофьор загина при катастрофа на АМ "Тракия"
Вицепрезидентът: По ирония на съдбата промените в Конституцията с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).