Как ви звучат температури от минус 15 до минус 20 градуса по Целзий в края на януари?
Как ви звучат температури от минус 15 до минус 20 градуса по Целзий в края на януари? Разбира се, по-възрастните хора са свикнали със студове от порядъка на минус 20, дори до минус 30 градуса по Целзий. През следващите 14 дни обаче Европейският модел прогнозира сравнително сериозно нахлуване на полярен въздух. Подобни нахлувания на студ от североизток не са нещо ново за нас, но през последните години тези застудявания липсваха в прогнозните карти.
Тази прогноза е изготвена на Европейския модел за средносрочни прогнози и GFS. Както неведнъж сме подчертавали, подобни прогнози са несигурни в дългосрочен (7-дневен) план и е възможно да претърпят изменения. Затова следете ежедневните прогнози за най-актуалната информация.
Основната причина за нахлуването е полярен циклон, който ще засмуче арктичен въздух от полярните ширини. След него ще се формира зона на високо атмосферно налягане. Над нашата страна ще се установи североизточен пренос, което ще доведе до значително понижение на температурите, тъй като ще се окажем в тила на циклоналната система. Високото налягане ще осигури спокойна атмосфера без динамика, което ще позволи на студения въздух да се задържи в по-ниските форми на релефа.. Това ще създаде условия за минусови температури.
Последните карти показват очакваните минимални температури за периода 27-29 януари. Студената въздушна маса бавно ще се трансформира, но ще запази арктичния си произход. Поради по-ниската резолюция на модела на ЕС, не можем да видим с точност какви ще бъдат реалните минимални температури в ниските части на релефа. Особено в котловините, ниските форми на релефа в Дунавската равнина и планинските райони на Южна България е възможно да бъдат измерени температури до минус 20 градуса по Целзий, ако тази прогноза се реализира.
И двата модела са с подобни прогнози, което повишава за сега вероятността тази прогноза да се реализира, но нека да не прибързваме, съобщиха от Meteo Balkans.