Как в Радио "Фокус" звучат AI новини?

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (1)
22:04 / 26.09.2024
923
Изкуствен интелект беше обучен на гласа на новинаря на Радио "Фокус" - Биляна Бозинарева. На 23 септември "Фокус" стартира излъчване на регионални емисии в цели 11 региона чрез AI звучене. Това каза в предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

"Това е дълъг процес, гласът се превръща в големи данни и чрез машинно обучение се обучава. Пресъздадохме гласът на Биляна, защото той е топъл, красив, нежен, човечен, грабва вниманието, а и тя даде своето съгласие. В процес на създаване сме на чисто човешки гласове не принадлежащи на никой, за да могат да се ползват за озвучаване на всякакво съдържание", отбеляза доц. Мариана Тодорова.

Тя добави, че продуктът е създаден с малък ресурс: "За мен като учен е важно да оценявам позитивите и негативите. Аз тясно работя със софтуерни инженери и се консултирам. Съгласих се да бъда съосновател в компания ИМКАЙ с Иван Ванков, за да видя реално чистата технология как работи и може да се ползва".

По думите на доц. Тодорова гласът на Биляна е само за Радио “Фокус" с нейно съгласие: "Авторските права са нейни, тя има контрол върху това. И никой не би могъл да злоупотреби с нейния глас, освен, ако някой злонамерен не направи харекрски продукт, но това е извън нашия морален ангажимент  и тя тогава ще бъде защитена в съда по всякакъв начин. Изкуственият интелект може да се ползва за нещо изключително добро, за лекции, уроци, нещо подобно би улеснило общността на слепите хора в България. Но би могло да има и фалшификати, Биляна е първият човек в България и една от малкото в света, чиито глас е дигитален актив. Това е нещо, което съществува извън нея и би могло да й носи приходи след време, а също така ще остане и в историята", подчерта доц. Мариана Тодорова.

"Когато си чувам гласа отстрани е плашещо понякога,  но пък звучи наистина доста по-добре отколкото очаквах. AI новините се пишат от колегите от Агенцията, които съвестно ги пишат. Важно е да няма правописни грешки, защото всяка една изпусната запетая може да смени интонацията и логиката на изречението", сподели в студиото Биляна Бозинарева.

Мариана Тодорова изказа благодарност към тонрежисьорите, защото изкуственият интелект продължава да се учи, благодарение на тяхната намеса, това е човешка обратна връзка. Би могло да се клонират още повече гласове, да се четат новини, но изкуственият интелект анализи не може да направи, той не разбира,  не осъзнава. В този аспект ние ставаме още по-незаменими и затова е важно да разберем, че това са нашите предимства.  Трябва да има  обществен консенсус за какво можем да ползваме изкуственият интелект, с какво не ни ощетява и в какво ни улеснява", разясни доц. Мариана Тодорова.

Според Биляна Бозинарева, тази монета има две страни. От гледна точка, че звучи в 11 региона е голяма чест за нея. От друга страна си има притеснения, но се надява, че те няма да са факт.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Преди Никулден: Шаранът задмина по цени и пилешкото, и свинското
Военна техника тръгва по републиканските пътища
Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги къ...
За какво теглят кредити младите?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).