Как да оптимизирате сметката за ток, когато се отоплявате с климатик?
Студените дни дойдоха и на дневен ред отново излезе въпросът- кое отопление е най-ефективно и най-евтино. През последните години все повече хора започнаха да ползват климатик, защото излиза доста на сметка. Има обаче и някои трикове, които ще ви помогнат допълнително да намалите сметките за ток, ако се отоплявате с климатик.
Хубавата новина при климатиците е, че уредите вече са предимно от ново поколение, икономични, енергоефективни. Пелетите и дървата за огрев определено не са фактор при огромния скок на цените от миналата пролет насам. На места цената за парно е скочила с над 40%. При това при него по-трудно се регулира потреблението.
Повечето от инверторните модели климатици имат бутон и функция “Eco" или “Economy". Това е функция, която може да се използва както в режим охлаждане, така и при отопление. При стартирането на тази функция, климатикът намалява оборотите на компресора, респективно на вентилаторите. Мощността му намалява, по-бавно постига зададената температура, но пести електроенергия.
За да използвате един климатик оптимално на отопление за постигане на нисък разхода на електроенергия, трябва да го използвате в нормалните граници. Зададената температура трябва да е между 21°C и 24°C. Когато зададената температура надвишава 24°C цялата система работи по интензивно, което повишава разхода.
Лошата топлоизолация, старата дограма и отворените врати на помещението, в което работи климатикът спомагат за повишаване на изразходваната електроенергия.
Много важно за ефективната и икономична работа на един климатик е състоянието на филтрите и количеството на фреона в системата.
За оптималната работа на уреда, наред с гарантиране на икономичното отопление с него, не бива да изключвате уреда. Много потребители погрешно смятат, че с изключването на климатика, когато не са у дома, пестят. Това не е така, тъй като уредът консумира най-много електричество именно докато достигне зададената температура.
Когато става въпрос за отопление, е хубаво да се спирате на марки, които са с доказано добра репутация в предлагането на климатична техника, тъй като машините, които те предлагат, по презумпция са по-надеждни и по-издръжливи при екстремни температурни условия. В повечето случаи почти всички марки са разработили модели с по-широк температурен диапазон, които са оптимизрани за отопление, но за съжаление не всички се справят успешно в реална среда.
Ако живеете в район с по-ниски температурни по време на отоплителния сезон трябва да се подсигурите с климатик с по-висока мощност.
Освен това трябва да обърнете внимание и на диапазона с работни температури на климатика. Ако температурите във вашият район падат до -20 през зимния период вашият климатик трябва да може да работи изправно при толкова ниски температури. Имайте в предвид, че много от климатиците предоставяни на пазара работят в диапазона (-15° до +24°). При по-ниски температури те влизат в режим на размразяване по-често. От своя страна това повишава сметките ви за електроенергия.
Обърнете внимание и на влажността на въздуха. Тя също има влияние през студените месеци. Колкото по-висока е тя, толкова по-често ще се налага размразяване на климатика. Всеки климатик има функцията за размразяване. Въпроса е колко често ще се налага на устройството да влиза в този режим, пише businessnovinite.bg.