Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Как безопасната стока може да стане опасна?
Автор: ИА Фокус 08:51 / 29.10.2024Коментари (0)1158
©
Eдна стока може да е минала през всички необходими изпитвания, да отговаря на действащите стандарти и регламенти за безопасност, но неправилна употреба да я направи опасна. На това обърна внимание основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред БНТ.

Тя препоръчва при пазаруване да се следи за маркировките и предупрежденията. "Често не ги четем, а това е информация на производителя, който носи отговорност за съответствието на стоката, както и всички останали – дистрибутори, вносители при стоките от внос и търговци на дребно, и никой е може да избяга от тази отговорност. Например, производителят посочва дали дадено изделие е подходящо за деца до определена възраст, дава указания за употреба и т.н. Това също е част от безопасността на една стока.“, обясни експертът.

Борис Яначков, химик и докторант в Българска академия на науките, разказа за опасните химикали в изделията. Това най-често са вещества, които са останали от производствените процеси или са вкарани в съответните полимери за получаване на по-добри свойства. Сред тях са фталатите, оловото, и кадмият.

"Има няколко различни механизма на проникването им в детските стоки. Единият е на повърхността на съответните предмети – при докосване и игра с тях. Продуктите на повърността премиванат върху кожата и чрез абсорбция от кожата – в организма. Друг механизъм за попадането им в организма е генерираният прах от тези стоки. При играта малки частички от тяхната повърхност се отделят, натрупват се на различни повърхности и дори и да не се взаимодейства директно с дадена играчка, след известно време тези вещества да продължат да се приемат в организма.“, обясни ученият.

Габриела Руменова допълни, че наред с химическите рискове, съществуват и конструктивни. Те в повечето случаи не са видими с просто око. "Но има и проходилки с паянтови конструкции, които не са достатъчно стабилни и могат да се преобърнат. Или крeватчета с широки разстояния на решетката, които ние като родители би трябвало да можем да забележим и да предположим, че детето би могло да промуши крайник или главата си и да се стигне до заклещване и нараняване“, даде примери тя.

"Основните неща, които ни насочват към това дали дадена стока е безопасна, са етикетът и дали са налични всички знаци, че тя е одобрена за използване в Европейския съюз, например знакът СЕ. Когато липсва маркировка или предписание за играчката, трябва да имаме едно наум“, добави Борис Яначков








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: