Как Созопол стана привлекателна дестинация за милиони туристи от цял свят?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
09:15
207
Би Би Си нарече българския град Созопол "мини Гърция“ на брега на морето със съкровищница точно на брега. Британската медия публикува изследване за черноморското населено място, като го определя като оживен пристанищен град, в който само на няколко метра под водата се откриват невероятни реликви от древността.

Древна Аполония е създадена през 610 година пр. Хр. Градът е бил изключително богат търговски център. Тогава се заражда градската среда в тракийските земи. Покровител на древното селище бил бог Аполон, който имал изключително висока статуя в града. Днешният Созопол е изключително привлекателна дестинация за милиони туристи от цял свят.

"Градът е стратегическа база за цялата гръцка колонизация по бреговете на Черно море,заедно с още два - единият на делтата на Дунав, другият Олбия в Украйна, близо до Керченския полуостров", разказа Димитър Недев, директор на археологическия музей в Созопол.

На територията на днешен Созопол в древността се смесват двете култури,които застават в основата на европейската цивилизация - тракийската и елинската, по-късно обединени в Римската империя.

Интересното тук е, че градът през цялото време е много богата търговска колония и нейните богатства се основават на медните рудници в близост до пристанището. На практика Аполония контролира целия морски трафик и има много широки връзки с Елада", добави Недев.

"Би Би Си по-скоро акцентираха върху това,че града е не само приветлив със своите плажове и с хубавото време, но и със своята богата история. Така,че и в двата аспекта може да се приеме като една добра туристическа дестинация от гледна точка на забавления, на приятно прекарване и второ като туристическа дестинация, която акцентира върху културния туризъм", заяви кметът на Созопол Тихомир Янакиев пред NOVA.

Созопол, освен със слънце, море и културни фестивали, се опитва да привлича гости и с археология. Един от големите обекти в момента е на територията на Автогарата, където се работи интензивно вече 6 месеца.

"Имаме погребение в Амфора от 6. век пр. Хр. и това е най-ранният пласт и последен за този обект. Надолу, жаргонно казано в дълбочина вече няма културни пластове", каза д-р Явор Иванов, научен ръководител на обекта.

След завършването на работата на археолозите ръководството на общината обмисля как обектът да стане част от атракциите в Созопол. Тази година ръстът на посетилите древния град е с близо 10%.

Виж коментарите (0)

Още по темата (988):
20.09.2024 В края на септември: Морето взе поредна жертва
20.09.2024 Затвориха 31 обекта след проверки на БАБХ по Черноморието
18.09.2024 Сириец се удави в Приморско
17.09.2024 Как бреговата ерозия накара плажовете на Испания да изчезнат
17.09.2024 Изнесоха последни данни за туризма в Бургаско
17.09.2024 Журналист: По морето след 31 август е пълна скръб!
Още новини от Национални новини:
Николай Костов: Поставянето на вендинг машини за лекарства е поте...
Атанас Атанасов: Не знам за какво говори Борисов, провалът на рот...
Явор Колев: Кибервойната може да доведе до огромни щети и загубат...
Доц. Наталия Киселова влиза в листите на "БСП-Обединена левица" з...
Лекар: Молбата ми е да сте внимателни с тези безкрайни реклами
"Бащата" на валутния борд: Няма никаква полза от еврото, защото л...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).