Кабинетът прие План за изпълнение в България на Пакта на ЕС за миграцията и убежището

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:49 / 18.12.2024
1306
Министерският съвет прие План за изпълнение в Република България на Пакта на Европейския съюз за миграцията и убежището. Пактът на ЕС за миграцията и убежището съдържа 10 законодателни акта и влезе в сила на 11 юни 2024 г. Държавите членки имат двегодишен срок, до 12 юни 2026 г., за да се подготвят за прилагането на Пакта.

Като част от подготовката, на 12 юни 2024 г. Европейската комисия публикува Общ план за прилагане на Пакта, образец за националните планове и контролен списък с ориентировъчно описание на действията, необходими за прилагането на Пакта.

Целта е подготовката в отделните държави да бъде синхронизирана, а националните планове за изпълнение да бъдат разработени по унифициран начин, за да има обективни критерии за оценка на нуждите и предоставяне на средства от европейските фондове за изпълнение на националните планове. Държавите членки трябва да представят одобрени национални планове на ЕК в срок до 12 декември 2024 г.

За разработването на националния план на Република България и за цялостна координация и проследяване на подготовката на страната ни за прилагане на Пакта, бе създадена Стратегическата работна група "Управление на миграцията и убежището“ към Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция (НСМГУИ).

Националният план обхваща периода на подготовка за прилагане на Пакта (до 12 юни 2026 г.), като се фокусира върху нуждите на България във връзка с практическото прилагане на пакета от законодателни актове - законодателни промени, административни процеси, инфраструктура, техническо обезпечаване, кадрово обезпечаване и обучение на служителите, необходими финансови средства.

Предлаганите дейности и мерки са насочени към постигането на десет основни цели, свързани с постигането на съответствие с изискванията на Пакта по отношение на използването на системата Евродак, извършваните проверки за сигурност на лицата на външните граници (скрининг), бързи процедури за- разглеждане на молбите за международна закрила, ефективно връщане на лицата, които са получили отказ, и създаване на подходящи условия за прием и интеграция на лицата, които имат право на закрила.

Очаква се на основата на оценката на нуждите в отделните области, да бъде отпуснато европейско финансиране за реализиране на основната част от дейностите.

Виж коментарите (0)

Още по темата (480):
05.03.2025 Решетки за спасените край Царево от граничен кораб незаконни мигранти
10.02.2025 Митов разговаря с посланика на Австрия за справянето с незаконната
миграция 
10.02.2025 Антон Златанов: Независимо дали се представяш като "доброволец от НПО", подпомагането на нелегалната миграция в България е престъпление
09.02.2025 11 мароканци и четирима европейци задържаха край границата в Бургаско
22.01.2025 Пуснаха шефа на отдел "Миграция" към СДВР срещу гаранция от 20 000 лв.
21.01.2025 Граничните полицаи спряха "Мерцедес" край Звездец, натъпкан с мигранти
Още новини от Национални новини:
Калин Литов е осободен от поста на заместник-директор на ГДБОП
Борислав Сарафов се задейства по случая с починалото 12-годишно м...
Въвеждат двупосочно движение в платното за Бургас в част от магис...
Йотова зове за бърза реакция на българските институции след новит...
Бащата на малтретирания Адриан: Когато вечер лягаме, разказва еди...
Държавата "облекчи болките" на над 40 хил. българи през 2024 годи...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).