КНСБ излезе с остра позиция, свързана с ескалиращото напрежение сред миньорите и енергетиците

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:39 / 29.09.2023
754
През последните три години КНСБ чрез свои позиции, становища, митинги и протести последователно настояваше българските правителства да проявят отговорно отношение към проблемите на българската енергетика и останалите сектори от българската икономика, засегнати от Зелената сделка, се казва в становище, изпратено от синдиката до медиите. Ескалиращото напрежение сред миньорите и енергетиците от въглищните региони през последните дни е ясно доказателство, че отговорните институции не предприеха нужните действия в необходимите срокове за справяне със социалните и икономическите последици от прехода към нисковъглеродна икономика.

В края на месец юли КНСБ изпрати до правителството позиция за спешната необходимост от критични и неотложни в следващите два месеца решения на правителството по НПВУ, ТПСП, ИНПЕК и липсата на Енергийна стратегия за осъществяване на справедлив нисковъглероден преход.

В редица други позиции КНСБ алармира, че няма напредък в комуникацията с ЕК по Решение на НС за предоговаряне на ПВУ за отпадане на изискването за намаление с 40% на въглеродните емисии до 2026 г. в сравнение с 2019 г., като настояваше правителството да подложи на обсъждане със социалните партньори конкретните предложения, мерки и проекти в процеса на предоговаряне на НПВУ. Поради това КНСБ отново настоява да не се предлагат допълнителни рестрикции към въглищните мощности, особено до 2026 г., което ще предизвика почти нерешими проблеми в енергийния баланс и енергийната сигурност на страната.

Това се отнася и за проектите, които България подготвя по отношение на допълнителните средства, които страната може да получи по новия инструмент RePowerEU. Според КНСБ предложенията на Синдиката трябва да се отразят и в актуализацията на ИНПЕК.

КНСБ беше участник в над 30 срещи по обсъждане на ТПСП, в които ясно настояваше за защитата на интересите на българската енергетика и на заетите в нея.

Предложихме да бъде създаден Национален оператор, който да обхване дейностите по планиране и подготовка на терени за нови икономически дейности и изграждане на инфраструктура върху освободените терени, след провеждането на рекултивация на площите в рудниците за лигнитни въглища от Мини Марица Изток ЕАД и другите въглищни региони, съгласно договорите за концесия. По този начин се създава незабавна алтернативна възможност за използването на наличния трудов ресурс при качествена заетост. Това трябва да стане с прилагане на условията на чл.123 от КТ, според който при промяна на работодателя минималното изискване е новоназначените лица да запазват финансовите условия, на които са били наети, както и всички останали условия на труд и придобивките, които са имали и приложимите КТД.

Справедливият преход изисква набор от законодателни мерки и програми, които ще осигурят позитивно бъдеще за всички работници и служители, особено за тези във въгледобивната промишленост и сродни отрасли, включително приемане на национална програма за компенсиране на работещите и служителите, засегнати от закриването на ТЕЦ и мини и останали без алтернативна заетост работници.

Настояваме Правителството да положи всички усилия за да осигури средства за незабавно стартиране на проекта за картографиране на уменията, който е изготвен в режим на съгласуване със заинтересованите министерства. Това е дейност, която има одобрението и подкрепата на ЕК, заявена на срещите по разработване на ТПСП до този момент.

Отново подчертаваме, че определените инвестиционни области за регионите, които съответстват на основната цел на ФСП и планираните инвестиции в ТПСП, трябва да бъдат ясно формулирани, с конкретно посочени дейности, допълняемост и взаимообвързаност на финансовите инструменти.

Планирането на инвестициите в отделните дейности, структурирани в трите основни направления в ТПСП – икономически преход, социален преход и икономическа диверсификация, съгласно принципа за партньорство не може и не трябва да стане без участието на социалните партньори.

Нещо повече, КНСБ настоява за разработване и прилагане на механизъм за дялово участие на работниците и служителите в предприятията от въгледобивните региони при осъществяване на инвестиционните проекти за нови ВЕИ или индустриални зони.

Развитите от КНСБ конкретни предложения и инициативи се базират на изпълнение на принципа "създай работно място, преди да съкратиш работник“.

Реализацията на тези и други инициативи, обаче е свързана с поемане на отговорност за представяне на конкретен план за енергиен преход, който се основава на прогнози за производството и потреблението на електрическа енергия от въглища, развитието на проекти за заместващи мощности или изграждане на нови ВЕИ мощности. Този ангажимент следва да бъде обоснован и приет от Правителството и Народното събрание, за да се гарантира ефективно преминаване към реализация на предвидените в НПВУ и ТПСП мерки, които имат по-широко икономическо значение, разпростиращо се и извън въглищните региони.

В предложеното Национално споразумение за справедлив преход КНСБ настоява държавата да се ангажира с разработване за План за справедлив преход, който да оцени въздействието и в другите отрасли, засегнати от зеления преход – селско стопанство, транспорт, индустрия. Това изисква задълбочено планиране на всички финансови инструменти, които да гарантират осъществяване на прехода към нисковъглеродна икономика по справедлив за хората и икономиката на страната начин.

Конфедерацията настоява държавата да гарантира включването на социалните партньори в изготвянето на стратегическите национални планове в областта както на енергетиката, така и на останалите сектори, засегнати от нисковъглеродния преход.

Синдикатът апелира всички партии от управляващата коалиция и парламентарно представените политически сили да се ангажират сериозно със защитата на енергийната независимост и сигурността на страната, съхраняването на работните места и икономическата сигурност на всички сектори на икономиката, засегнати от зеления преход.

КС на КНСБ се обръща към всички справедливо протестиращи днес работещи от секторите на енергийния и минния бранш и ги приветства за активната им позиция в защита на работните места на всички заети. В постигането на синдикалните искания и цели те могат да продължават да разчитат на солидарността на всички синдикални структури и членове.

Виж коментарите (0)

Още по темата (145):
11.11.2024 "Възраждане" предлага мерки за защита на Маришкия комплекс
11.11.2024 Над 2 млрд. лева са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
09.11.2024 ТЕЦ "Марица Изток 3" може да продължи да функционира на газ или чрез фотоволтаици
17.10.2024 БЕХ преведе 16 млн. лв. за заплати в "Мини Марица-изток"
02.10.2024 Хиновски: Вече е късно да спасяваме "Марица Изток"
26.09.2024 500 млн. лева ще бъдат заделени за рекултивацията на терените на въглищните мини
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).