КНСБ: България не се отказва от средствата по ФСП
През последните няколко дни сме свидетели на представянето на тенденциозно невярна информация за това, че България се отказва от средствата по Фонда за справедлив преход. Според КНСБ това се дължи на факта, че миналата година България информира Комисията, че ще продължи Програма "Развитие на регионите“ без Териториалните планове за справедлив преход и ФСП. Причината за това е, че страната ни не е готова с тях и това щеше да доведе до значително забавяне на стартирането на ПРР. Според ЕК, България е загубила средства по ФСП единствено за 2022 г. Това съобщиха от пресцентъра на Конфедерацията на независимите синдикати.
Припомняме, че изготвянето на териториалните планове и за трите региона преминаха през широко обществено обсъждане, различни варианти бяха обсъдени с Комисията и преработени съгласно направените бележки. КНСБ нееднократно изрази своето несъгласие последните проекти на ТПСП да се обвързват с приетото в ПВУ изискване за намаление с 40% на емисиите в енергетиката до 2026 г. в сравнение с 2019 г. Категорично възразихме също така срещу посочените в плановете закриване над 20 х. работни места до 2026 г. и липсата на всякаква стратегия за разкриване на нови работни места. В тази връзка КНСБ е представила мерки, които съответстват на разбирането ни за справедлив плавен преход и отчитат съвременните предизвикателства пред въглищните региони.
До края на месец юни тази година страната ни трябва да представи пред ЕК последните варианти на проектите на ТПСП на трите въглищни региона – Стара Загора, Перник и Кюстендил, за да може да се възползва от 70 % от ресурса в размер на 856 млн. евро. Средствата могат да бъдат получени до края на 2023 г. Това беше заявено и от представители на Комисията пред проведения наскоро Комитет за наблюдение на Програма "Развитие на регионите“, която отговаря за управление на средствата по Фонда за справедлив преход. Беше посочено, че за Комисията е много важно страната ни да получи средствата, които са насочени към инвестиции в нисковъглеродна икономика и разкриване на нови работни места. Представителите на Комисията и МРРБ заявиха, че още през месец април ще започнат срещи със заинтересованите страни в регионите, за да се обсъдят мерките и действията по управление на средствата от фонда. За нас е важно обсъжданите мерки да бъдат в синхрон с измененията в ПВУ и с актуализацията на Интегрирания план за енергетика и климат.
КНСБ настоява за навременното представяне пред Европейската Комисия на териториалните планове за справедлив преход и ще участва със своята експертиза в изготвянето на окончателни проекти на плановете.