Ако след откритото заседание за газа в събота КЕВР реши да запази този процент, това означава, че през следващите три месеца синьото гориво у нас ще се продава на цена от 523,72 лв. за 1000 кубически метра (без ДДС и акциз). От нея 9.12 лв. са надценка на "Булгаргаз", а 5,61 лв. - за възстановяване на недовзет приход от предходни периоди.
Исканото от "Булгаргаз" намаление от малко над 13% е комбинация от няколко фактора, става ясно от доклада на КЕВР. Първият е спадът на цените на алтернативните горива, който според договора с "Газпром експорт" се взема за период от девет месеца назад. Според данните на "Булгаргаз" мазутът е поевтинял средно с 24%, а газьолът - със 17 на сто за въпросните 9 месеца. Доларът е другият основен фактор, като в цената се залага осредненият курс за 90 дни назад. В случая той е заложен на 1,66 лева за долара, което е нарастване с близо 8% в сравнение с първото тримесечие. От "Булгаргаз" предупреждават, че ако доларът се задържи на 1,80 лв., колкото е сега, ще претърпят 25 млн. лв. загуба.
Освен доларът и по-високата калоричност на руския газ изяжда част от спада на цените на алтернативните горива, като заради по-качествения газ ще се плаща с по 8 долара повече на 1000 куб. метра.
В резултат на всичките тези фактори цената на руския газ пада с 20,59%, а местния добив - с 14,29%. Заявеното за доставка количество за второто тримесечие е 632,8 млн. куб. м., като 96% от тях ще са от "Газпром експорт". За да плати заявените количества, на "Булгаргаз" ще му трябват 309,6 млн. лв.
Междувременно КРИБ и федерацията на големите индустриални енергийни потребители разпространиха декларация, според която цените на природния газ в България са заплаха за икономическата сигурност на страната, която е част от националната сигурност. През февруари те обявиха, че очакват намаление на цената на синьото гориво поне с 22,7 на сто. Оттам настояват за незабавно свикване на Съвета по сигурността към МС за обсъждане на създалата се ситуация и предприемане на неотложни мерки.
Източник: в. "Монитор"