Бившият вицепремиер по еврофондовете
Атанас Пеканов обяви в понеделник, че е бил направо “взривен от всички измислици и глупости“, които се разказват в България за несъществуващи рискове за спестяванията на българите.
Фалшивата кампания започна с интервю на евродепутатката от “Възраждане“ Рада Лайкова пред Мартин Карбовски, който и преди е бил обвиняван за разпространяване на антиевропейска и проруска пропаганда.
Пред Карбовски тя представи огромна измислена схема, според която в Европейския парламент вече се обсъждало да има "срок на годност“ за изхарчване на парите в банковите депозити.
Без да обяснява откъде ги чете тези неща, Лайкова казва, че ако заплатата на всеки гражданин не бъде изхарчена до 6 месеца, тя директно щяла да "изчезне“ от сметката му. Откъсът от изказването на Лайкова е гледан близо 1,2 млн. пъти във Facebook.
Евродепутатката от "Възраждане“ така и не посочва къде точно е прочела подобно предложение, но го обвързва с намеренията на Европейската централна банка за въвеждане на дигитално евро.
“Този млад човек за това ли е отишъл в Брюксел, да говори тия глупости?“, попита
Атанас Пеканов, цитиран от Euractiv.
Той обясни, че идеите на Европейската комисия нямат абсоютно нищо общо с “измислиците“, разпространявани от България. Целта на ЕК е да създаде удобни доброволни механизми, които да позволят на европейците по-лесно да инвестират в европейските компании и европейските борси.
“Сега голяма част от парите в европейските банките се инвестират в американските фондове и търговия с облигации.Това е целта да се създаде съюз на капиталовите пазари в Европа. Целта е да получим по-лесен начин да инвестираме в европейски акции“, каза Пеканов.
Фалшивата кампания на “Възраждане“ е особено успешна в България, където финансовата грамотност на населението е на критично ниски равнища.
В Стратегията на Европейската комисия (ЕК) за Съюза за спестявания и инвестиции, няма предложение депозитите да бъдат премахвани или ограничавани.
ЕК иска да насърчи гражданите доброволно да пренасочат част от своите спестявания към инвестиции европейски фондове, пенсионни продукти и акции.
Срокът от 6 месеца е за започване на поетапно въвеждане на универсални спестовно-инвестиционни сметки (European Savings and Investment Accounts), повишаване на финансовата грамотност и създаване на по-добри условия за пенсионни спестявания.
Стратегията на ЕК не предвижда никаква конфискация или пренудително местене на депозитите, а единствено улесняване на европейците да инвестират в инструменти с по-голяма доходност в Европа.
Евродепутатът от ДБ Радан Кънев също бе шокиран от разпространяването на лъжите за европейската банкова система от “Възраждане“.
“Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал срок на годност на спестяванията. Всеки може да държи колкото пари има в банка, за колкото дълго желае. И благодарение на ЕС, всички суми до 100 000 евро са гарантирани срещу фалит на банката“, каза Радан Кънев.
Той напомня, че освен всичко, идеите на ЕК не са вкарани в нормативен акт, а са набор от идеи и препоръки, в който не се съдържа нищо подобно на неистините, споделени от Лайкова.