Изготвянето на технически паспорти за сгради може да бъде много тежък процес
Поне три месеца ще отнеме процедурата за изготвяне на технически паспорти на жилище, ако липсва проектната документация. Това коментира в "Денят започва" на "БНТ", доц. Емад Жоржос - декан на Строителния факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
"При липса на проектната документация гражданите трябва да я потърсят в общината. Ако и там ги няма - се възстановяват, но това е много тежък процес", уточни доц. Жоржос.
С документация за сградите от последните 30 години би трябвало да разполагат самите собственици. Независимо дали сградата е еднофамилна, многофамилна или е закупена, допълни д-р архитект Емил Йорданов от Архитектурния факултет в УАСГ.
"Първата стъпка към съставянето на техническия паспорт е проектната документация, въз основа на която е издадено разрешение за строеж и копие от самото разрешение за строеж за ползване на обекта. Практиката е тези документи да не се предават по време на изготвяне на нотариалните актове и много малко собственици отиват да ги търсят и незнайно защо не винаги ги получават", обясни Йорданов.
Трудно може да се определи каква ще бъде цената.
"Много е различно на какви документи ще попаднем, какво ще трябва да търсим, какво ще трябва да обследваме, особено в по-стари сгради. Самият обем на поспорта и специалистите варират, от тук варира и цената. Може да намерите фирма или екип от експерти, които да направят паспорта до 1000 лева, а понякога и 10 000 няма да стигнат", уточн Йорданов.