Independent: Лъжи против ковид ваксините превръщат България в най-малко ваксинираната страна
Ниските нива на ваксинация в страната ни станаха горещо обсъждани и в чужди издания.
Отчаян доктор от месеци се опитва да убеди съседите си в северозападен български град да се ваксинират, за да предотвратят бързото разпространение на Covid-19. Но това е загубена битка и в един скорошен сив следобед в сряда, много малко пациенти се появяват, за да се ваксинират, пише "Индипендънт".
Има изобилие от доставки и избор между ваксината Pfizer, Moderna или Janssen, но само 12% от тези във Видин, град с 63 000 жители близо до границата с Румъния, са двойни ваксинирани.
"Случаите се увеличиха", коментира Цветанова, лекар и служител в общественото здравеопазване, който прилага ваксини на жителите на този разпадащ се пристанищен град на река Дунав, където всеки ден в болниците се появяват десетки нови случаи, обясняват от чуждото издание.
Нацията постигна пандемичен рекорд от повече от 6000 инфекции с Covid-19 на ден миналия месец, докато ежедневните смъртни случаи също достигнаха нови връхни точки този месец.
"Опитваме се да убедим хората, че единственото нещо, което ограничава болестта, е ваксинацията и наш дълг е да направим всичко възможно, за да спрем пандемията", казва Цветанова. "Опитваме се да предадем съобщението. Но най-често срещаното нещо, което чувам е, че те четат нещо някъде и не искат да се ваксинират".
България има най-ниския процент на ваксинации срещу Covid-19 и най-високата смъртност в Европейския съюз. Пандемията досега е убила повече от 27 000 души в близо 7-милионната страна, се коментира още в статията.
Въпреки че властите се опитаха да насърчат ваксината с медийни кампании и посещения в училища, предприятия и здравни заведения, по-малко от един на всеки четвърти българин е напълно ваксиниран. Това се случва въпреки, че България разполага с толкова големи запаси от ваксини, че над 170 000 неизползвани ваксини бяха дарени на Бутан през юли преди изтичането им.
България не е единичен случай. Скептицизмът относно ваксината прониква в Източна Европа. В съседна Румъния само 37 на сто са ваксинирани. Само около един от всеки петима жители на Босна е ваксиниран.
А в Украйна, където само 21% от хората са ваксинирани, болниците са препълнени с пациенти с Covid-19, което принуждава медицинските заведения да поставят импровизирани палатки, за да се грижат за болни и умиращи.
Действителните нива на ваксинации в източноевропейските и балканските страни може дори да са по-ниски от официалната статистика. Здравните работници издават толкова много фалшиви цифрови сертификати за Covid-19, че властите обмислят да инсталират камери в центровете за ваксинация. Лошо платените лекари може също да се стремят да спечелят от скептиците, които са готови да платят до $ 300 за фалшив сертификат, който ще им позволи да работят и пътуват.
Ниските нива на ваксиниране разтревожиха служители на ЕС и СЗО, които настояват България и Балканския регион, включително Босна и Молдова, да ускорят ваксинацията, за тяхна собствена безопасност, но и за останалия свят.