Има идея антибиотиците, които не ни правят резистентни, да се покриват на 100% от касата
Наша цел е пациентите да нямат достъп до антибиотик без рецепта. Това най-добре би станало с електронна рецепта. Това каза в интервю за вестник "Монитор" ръководителят на Националната референтна лаборатория по контрол и мониториране на антимикробната резистентност доц. Иван Иванов.
В момента електронните рецепти са достъпни само за лекарства, които се реимбурсират от касата. Ако стане така, че антибиотици могат да бъдат изписвани само с електронна рецепта, това би било страхотна стъпка. Тя ще бъде на телефона на пациента, сканира се един код и така аптекарят няма как да даде антибиотик без рецепта. Няма да може и да си купи такъв от няколко аптеки. Ще се сложи край и на практиката да се дава рецептата на друг пациент, защото в аптеката никой не си показва личната карта. Джипито също няма да може да изписва масово антибиотици и това да остане незабелязано, обяснява доц. Иванов.
Вариант е антибиотиците да започнат да се реимбурсират от касата. Вече има разработен механизъм, по който да се изписват електронни рецепти за лекарства, които се реимбурсират от касата. Антибиотиците не са толкова скъпи. Освен това в плана бяхме заложили да се направи диференциално реимбурсиране, допълва доц. Иванов.
Идеята е по-тясноспектърните антибиотици, които искаме по-често да се изписват, защото не предизвикват резистентност, да се покриват на 100% от касата. Така ще има интерес да се изписват така. По-широкоспектърните антибиотици да се реимбурсират на по-малък процент и да се доплащат от хората. По този начин ще бъдат изписвани по-финансово изгодните антибиотици. Има много добър пример и в някои страни, които по този начин са намалили драстично употребата на широкоспектърни антибиотици от началото на века, заключва експертът.