Има доказателства, че COVID-19 може да доведе до развитие на диабет

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:07 / 30.04.2022
1238
Има доказателства, че инфекцията със SARS-CoV-2 може да доведе до развитие на захарен диабет. При около 14% от пациенти, хоспитализирани с COVID-19, включително и при хора без рискови фактори за заболяването, се наблюдава поява на новооткрит диабет.“ Това посочва проф. д-р Цветалина Танкова, дмн – началник на Клиниката по диабетология в Университетска специализирана болница за активно лечение по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в интервю за кампанията "+мен“ за ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19.

При всички пациенти, които са хоспитализирани с COVID-19, трябва да се изследва нивото на плазмена глюкоза, съветва проф. Танкова. "Повишената кръвна захар, независимо от това дали се дължи на известен захарен диабет, на новооткрит захарен диабет или на остро възникнала хипергликемия, трябва да се проследява и контролира адекватно, тъй като именно тя е свързана с неблагоприятна прогноза при COVID-19“, уточнява ендокринологът.

Около 500 хил. са хората с поставена диагноза захарен диабет у нас. "В клиничната практика често срещаме хора с установен за първи път захарен диабет по време на боледуване от COVID-19“, посочва проф. Танкова.

Хората със захарен диабет са по-склонни към дълъг COVID-19, тъй като връзката между двете заболявания е двупосочна, казва още началникът на Клиниката по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев". По думите ѝ най-често се съобщава за затруднения в дишането, задух, кашлица, лесна уморяемост, мускулна слабост, проблеми с паметта и концентрацията, промяна в настроението и т.н. Могат да се наблюдават и мултиорганни увреждания – на сърцето, бъбреците, мозъка, белите дробове, кожата.

Проф. Танкова е категорична, че ваксинацията срещу COVID-19 предпазва хората със захарен диабет от тежкото протичане и усложненията, свързани с коронавирусната инфекция. "За съжаление се появиха много фалшиви новини за ваксините срещу COVID-19, които доведоха до отказ на хората да се ваксинират. До тях достига разнопосочна информация и те се безпокоят дали могат да се ваксинират, тъй като имат придружаващи заболявания, а именно тези заболявания, както и захарният диабет, са с приоритет за поставяне на ваксина, тъй като протичането на инфекцията е по-тежко в тези случаи.“

Виж коментарите (0)

Още по темата (14539):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия!
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия!
08.02.2025 Лекар каза кога идват усложненията от грипа и предупреди българите: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
06.02.2025 Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете 
05.02.2025 Въпреки грипа: Без национална ваканция, решението остава на местно ниво
Още новини от Национални новини:
Мъж намери муха в буркана с компот от Кауфланд
Meteo Bulgaria: Три дни нонстоп снеговалеж, ще натрупа 30 см
Какво ще бъде новото райониране на страната
Правото на пенсия не се погасява по давност
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов на балотаж в надпреварата за пр...
Гласуването за председател на БСП започна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).