Илхан Кючюк: България е жертва на вътрешната политика на Австрия и Нидерландия

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:51 / 29.09.2023
648
Съпротивата на Нидерландия и Австрия във връзка с влизането на България в Шенген ще преодолеем само с обединени усилия на национално ниво, с дипломатически и политически действия, които да бъдат ясно разположени във времето. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" Илхан Кючюк, съпредседател на Алианса на либералите и демократите за Европа.

"И нека да бъдем една идея по-конкретни - 2023 г. е възможността това да се случи. 2024 г. ще бъде твърде късно и трудно, защото през 2024 г. имаме европейски избори, а от европейските избори зависят и съдбите на европейските институции. Затова ми се струва, че концентрацията на всички усилия трябва да бъде през тази година, декември месец, България и Румъния да бъдат част от Шенгенското пространство. Имаме нашите аргументи, но освен това, ние трябва да направим всичко възможно тези аргументи да бъдат изказани, изговорени, и най-вече това, което беше пропуснато през годините, да се говори с гражданското общество на тези държави, трябва да бъде направено", каза още той.

Според Илхан Кючюк България и Румъния определено са жертви на вътрешната политика на Австрия и Нидерландия. 

"Проблемът не е на европейските институции, ние имаме тяхната подкрепа. Проблемът е в тези две държави, които поради различни причини използваха правото на политическо вето върху България и Румъния, там е проблемът. И трябва да се говори в Австрия и в Нидерландия, не на друго място", допълни той.

С какви аргументи ще се противопоставим на тезата, че първо трябва да се решат проблемите по Шенгенските граници, да се извършат реформи и едва тогава да се приемат България и Румъния?

"Този дебат е много дълъг, той включва много популистки мотиви, един от които е, че България не охранява добре външната граница на Европейския съюз. Ако се погледнат данните от 2023 г. в частта януари-август месец, се вижда, че българската държава със своите гранични органи е направила всичко възможно да превантира влизането на нейна територия нелегално на 131 000 случая, на 131 000 опита за пресичане на българската граница. А идеята за това, че трябва да се подобри функционирането на Шенгенското пространство не е нова, тя съществува, но това трябва да се вземе като решение на европейско ниво, а не да бъде като условие на една държава, като България, която изпълнява своите ангажименти по “Шенген".

Цоня СЪБЧЕВА

Виж коментарите (0)

Още по темата (455):
31.08.2024 Унгария подкрепя пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген
08.07.2024 Ето колко точно милиона загуби има България заради забавянето на пълното й присъединяване към Шенген
27.06.2024 Вътрешният министър: Оптимист съм, че до края на годината България ще бъде приета в Шенген и по сухопътна граница
19.06.2024 Обещания към България и Румъния и слоган, вдъхновен от Тръмп: Унгария поема председателството на Съвета на ЕС
04.06.2024 Директорът на "Гранична полиция": България е готова да влезе изцяло в
Шенген
22.05.2024 Тома Биков: Трябва спешно да бъдем приети в сухопътния Шенген
Още новини от Национални новини:
Вижте задръстването край Кресна! По-добре изберете друг маршрут!
На връщане от Гърция българка възкликна: От години не съм виждала...
Корнелия Нинова: Председател съм на БСП, защото такъв е законът
Манол Пейков за листите на ПП-ДБ: Няма 100% яснота
Пожар на АМ "Тракия"! Задимено е!
Нивата на заплатите в България - 3 200/3 300 лв. средно на месец,...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).