Икономистите критикуват правителството, че на фона на световната икономическа криза, да се стимулират хората с толкова много почивни дни е лоша държавна практика. При дълги празници населението изкуствено се стимулира да харчи повече пари. А при криза тези средства трябва да се пестят. Няма нищо лошо да почиваме по много и често. Но на фона на световната финансова криза, да се харчат пари, вместо да се работи и пести, си е направо развращаваща държавна политика, коментира Лъчезар Богданов от Индъстри Уотч.
"Това, което става сега, е харчене на спестен доход. Това което очаквам е хората да бъдат по-предпазливи, да решат, че спестяванията им са нужни и в малко по-голяма степен да ги задържат, вместо да ги харчат за потребителски стоки или луксозни забавления", коментира Лъчезар Богданов.
В условия на криза населението трябва да мисли как да оцелее, а не да похарчи и малкото, което му е останало. Защото след празниците по време на тежки кризи идват тежки делници.
"Получава се изкуствен натиск да се пътува около 1 - 6 май и около Коледата и Новата година, вместо всеки да си прецени времето кога му е по-удобно веднъж и втори път кога наистина има финансовата възможност. Тогава държавата насърчава едно масово ползване на уикенди, покупки, пакети, пътувания и други. Не знам този стаден тип почивка ми се струва не много съпоставим и приемлив", допълни още Богданов.
Съветът на икономистите е ако сте взели коледни бонуси - не ги харчете до дупка. Спестете поне половината.
Източник: bTV |