Икономист: Защо ценитe на жилищата растат, при положение че в България населението намалява?
Икономистът и бивш депутат Георги Кадиев с мнение в социалните мрежи относно цените на жилищата в България.
"Икономическата теория твърди, че в държави с намаляващо население намаляват и цените на имотите. Логично е, намалено търсене.
Япония днес е 125 млн. души, през 2060 се прогнозира да е 80 млн. души. В Япония има университет с 2 (!) студенти, който тази година затваря, защото те завършват. В Япония има 16 млн. непродадени жилища, които може да купите почти без пари. Никой не ги купува, защото наематели няма.
И ние сме на подобно дередже. Тогава защо цената на жилищата у нас расте?, пита риторично той.
Кадиев смята, че банките имат основна вина за тази тенденция:
"Банките се държат неразумно, имаме най-ниските лихви по ипотеки в Европа, и хората се лъжат да взимат и инвестират. Ако лихвите скочат дори с 1%, месечната вноска ще нарасне двойно и ще има много изгърмели с жилища и същите банки ще станат най-големите собственици на жилища, които не им трябват. За сравнение, в Англия лихвата по ипотека е около 7% годишно, тук е 2.5-3%.", пише още бившият депутат от БСП.
Цените на жилищата в нашата страна са се увеличили с 3,4% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо първите три месеца на годината, когато обаче скочиха със 7,1% спрямо последното тримесечие на 2023 г., показват данни на НСИ.
Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе, където жилищните цени са скочили през второто тримесечие с цели 13,2% спрямо първото, следван от град Пловдив (с повишение от 5,3%), София (с 2,9%) и Бургас (с 2,9%). Слабо намаление на цените на жилищата е регистрирано в град Стара Загора (понижение с 0,2%).
През второто тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 15,1% в сравнение с второто тримесечие на 2023 година, след като първото тримесечие те се повишиха с 16% на годишна база, показват още данни на НСИ.
"