Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Икономист: Възможно е да видим рецесия, но сме далеч от финансова катастрофа заради митата на Тръмп
Автор: ИА Фокус 11:16 / 15.04.2025Коментари (0)365
©
Напълно възможно е да видим рецесия, но сме все още далеч от финансова катастрофа заради митата на Тръмп. Това каза икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Стоян Панчев в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

90-дневната пауза, дадена от американския президент преди влизане в сила на наложените мита за част от страните, е резултат от тяхното желание за сядане на масата за преговори и предоговаряне на търговските отношения със САЩ. Китай не е сред тези страни. "75 страни седнаха на масата за преговори, но най-важната все още не е. Китай реши, че ще участва на равни нога със САЩ в тази търговска ескалация. Не само че имаше контрамита от страна на китайската държава, но те вече започнаха да ограничават износа на редкоземни метали и вноса на американски филми, заобиколно казаха, че биха започнали да продават американски държавен дълг, което разбира се ще попречи на американската държава да се финансира в този тежък за нея финансово момент“, обясни икономистът.

Европейските лидери също са на масата на преговори.

Според Панчев планът на Тръмп за митата е отдавна коментиран и добре разписан. "Това, което се цели най-общо, е преконфигуриране на световната търговска и парична система. Големите цели са обезценяване на долара така, че американската износна продукция да стане по-конкурентоспособна в останалата част на света; овладяване на проблема, свързан с големия дълг и дефицит на американската държава и неговото рефинансиране през 2025 и 2026 г.; балансиране на търговските взаимоотношения на САЩ с големите вносители, основно с Китай, но също така с Канада, Мексико, Германия. И не на последно място, реиндустриализация на американската икономика и връщане на веригите за доставки, свързани с военното производство, немалка част от които се произвеждат в Китай – около 25% от компонентите за американските оръжия се произвеждат в Китай“, поясни икономистът.

Ако не се постигне сделка между САЩ и страните от Европейския съюз, той очаква задълбочаване на рецесията в Европа. Ако САЩ изпадне в рецесия, това неминуемо ще се отрази и на европейските страни. "Ако нещата не се променят, много е възможно да започнем 2026 г. с рецесия, което би означавало по-малко работни места, замразяване на ръста на заплатите, дори спад“, допълни Стоян Панчев.



Още по темата: общо новини по темата: 65
15.04.2025 »
15.04.2025 »
15.04.2025 »
14.04.2025 »
14.04.2025 »
14.04.2025 »
предишна страница [ 1/11 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Кабинетът "Желязков"
Колективната отбрана на Европа
Задържаха двама, причинили смърт на животни по особено жесток начин
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: