Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Икономист: Влизането в Еврозоната е нещо, от което България няма нужда в момента
Автор: Георги Иванов 10:50 / 15.05.2024Коментари (0)1329
©
Няма как България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 година. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ икономистът от ЕКИП Георги Вулджев.

Конференция на тема "България в еврозоната, кога?" се проведе на 14 май, на която бяха обсъдени финансовите, икономически и политически аспекти и готовността на България за влизането й в еврозоната. Гости на форума, за да споделят своя опит и идеи, бяха бившият канцлер на Австрия Волфганг Шусел, Джоузеф Мускат – бивш министър-председател на Малта и евродепутат, Адриан Нъстасе – бивш министър-председател на Румъния,  Михалис Сарис – бивш министър на финансите на Кипър и Джордж Заняс – бивш министър на финансите на Гърция, както и посланикът на Словения у нас Наташа Бергел.

По думите му присъединяването ни ще бъде отложено поне с една година заради настоящето ни неизпълнение на инфлационния критерий, което е било обсъдено и на самата конференция. Други спънки според него са политическата нестабилност в страната. "Но при положение, че ние не изпълняваме един от големите основни формални критерии, тя е от второстепенно значение.“

"Влизането в Еврозоната е нещо, от което България няма нужда в момента. Не знам защо ни е толкова голям приоритет. Нито един от експертите от страна на държавата така и не представи подробен икономически аргумент за това,“ отбеляза той и даде пример с Румъния, която отлага влизането си от доста време, което ясно показва, че тя не смята влизането в еврозоната за толкова голям приоритет за икономическото им развитие. Трябва и България да се замисли за това, смята експертът.  

Според Георги Вулджев успешните държави в еврозоната са държави, които по принцип водят адекватна икономическа политика. Позитивите или негативите от превалутирането и приемането на еврото много зависят какво се прави в самата държава при влизането й в еврозоната. "Структурата на общата валута дава някои неприятни в дългосрочен план възможности за държави, които водят иначе неадекватна икономическа политика, да я задълбаят и това да доведе до балонизация и след това и до криза. Примерът за това е Гърция. Няма механизъм за корекция на такива грешни политика когато една държава ги предприема, и даже в някакъв смисъл те са стимулирани и чрез по-ниски лихви по държавния й дълг,“ обясни още той.

Много по-важно според него е каква финансова политика се води извън казуса с еврозоната в България. "През последните няколко години водим много лоша политика във фискалната сфера, в която нямаме достатъчно инвестиции, постоянно се съкращават инвестициите, за да се пълнят дупки в бюджета, и тези дупки стават още по-големи. Това осакатява дългосрочния ни икономически растеж и това е много по-сериозен казус от присъединяването ни към еврозоната,“ заключи категорично икономистът от ЕКИП Георги Вулджев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Избори в САЩ
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: