Икономист: Удължителният закон за бюджета е инструмент държавата да не спре да плаща

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:31 / 12.06.2023
1057
Удължителният закон за бюджета е инструмент държавата да не спре да плаща. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. "Това беше някакво решение да се удължи бюджета и да може да има плащания към различни други институции, зависими от Закона за държавния бюджет, като например НЗОК, НОИ и т.н.“

"По отношение на бюджета и фискалното управление на държавата имаме много специфично разделение на властите: от една страна Народното събрание трябва да гласува пакет бюджетни закони, което изисква мнозинство в парламента, от друга страна обаче, това е единственият случай, в който народни представители не могат сами да инициират изготвяне на нов бюджет, това може да направи само изпълнителната власт. Логиката е, че който ще изпълнява бюджета и ще носи отговорност, той трябва да предвиди един финансов план и да го внесе“, обясни техническите механизми за изработването и приемането на държавния бюджет експертът Лъчезар Богданов.

"Ако не беше приет този удължителен закон, има риск от това държавата да спре да плаща буквално, смята още икономистът от Института за пазарна икономика, - Когато нещата стигнат докрай, тогава хора биха ги усетили. Това все предприема за да няма директен ефект върху всички тези, които зависят от бюджета, включително става въпрос за пенсии, за социални плащания и обществената сфера“.

Според Лъчезар Богданов в новия бюджет относно приходите трябва да се направят две неща: приходните агенции да си вършат работата, второто е някой популистки и безсмислени преференции от последните две години трябва да бъдат отменени. От към разходите трябва да се огледат разходите за текуща издръжка.

"Държавата е далеч от фалит, но ако няма разумно бюджетно управление, ако продължи до безкрайност този отказ за поемане на отговорност и все пак да се води някаква ясна икономическа и финансова политика, то можем да стигнем дотам. Добре е да се стреснем преди да стигнем до ръба на фалита и преди нещата да са излезли извън контрол. Доброто развитие е, че имаме редовно правителство, което е поела ангажимент да вкара държавните финанси в някаква рамка и съответно да носи отговорност и за действията си“, заключи експертът Лъчезар Богданов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (736):
27.09.2024 5,6 млрд. лева е дефицитът, с който официално сме приключили 2023 година
01.07.2024 Важни промени за пенсионерите, над 2 млн. души ще получават повече
10.04.2024 Средната заплата в Бургас в края на 2023-та е достигнала 1 681 лева
25.03.2024 Над 4700 българи прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични чувствително са се повишили
22.02.2024 БВП е на най-високото си ниво в историята ni
Още новини от Национални новини:
Министърът на енергетиката: Няма да има режим на тока в България
Слави Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "раз...
Премиерът свиква среща с част от министрите - решават как да орга...
КС: Гласовете в 1777 секции да се преброят отново и да се проверя...
Ключово решение за размера на минималната работна заплата
Илияна Йотова: Изборът на председател на НС, като че ли е предизв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).