Икономист: Еврозоната е в сериозен ремонт, не е много хубаво да чукаме на тази врата
Информацията за кандидатстването ни в банковия съюз и ERM II е твърде оскъдна. Получавам сигнали от чужди колеги, че сме представили писма за участие в тези два механизма. Това каза в сутрешния блок на bTV икономистът проф. Димитър Иванов, който коментира новината, че днес финансовите министри от еврозоната може да обсъдят искането на България да се присъедини към обменно - валутния механизъм ERM II, предхождащ еврозоната и банковия съюз. Това трябва да се случи по време на заседанието на Еврогрупата в Брюксел.
"Еврозоната се намира в сериозен ремонт. Не е много хубаво да чукаме на вратата на къща, която е подложена на такъв голям ремонт. Правителството спазва своите виждания и решения. Всички институции мълчат за кандидатстването в Еврозоната. Единствено работодателските организации са изказали своята подкрепа за такова членство. Това говори, че има големи неясноти. Всички южноевропейски държави, членки на Еврозоната, пострадаха при последната голяма икономическа и финансова криза. Членството в Еврозоната изисква определени критерии. България покрива всички критерии и изисквания, но вътре, дълбоко в икономиката, имаме сериозни проблеми", категоричен беше той.
"България не е готова за стриктните правила, които банковия съюз ще наложи. Ние трябваше да си направим структурните реформи. Монетарната система няма да реши проблемите с пенсионната реформа и редица други отрасли. Прекаленото бързане за влизане в банковия съюз и чакалнята на еврозоната ще ни попречат да извършим сериозните икономически и социални реформи в държавата. Ако днес получим покана за банковия съюз, ще са необходими 7-8 месеца за тестване на банковата ни система, преди да станем членове. Ако влезем в чакалнята на еврозоната, ще са необходими около 2-3 години за проучване. Най-реалната дата за влизането ни в Еврозоната е 2022 година. Според мен е нормално да има някаква инфлация при влизането ни в Еврозоната. Пак ще повторя, че все още няма никаква яснота какво точно ще представлява Еврозоната след няколко години", обяви проф. Димитров.