ИК "За чиста България": От едно дело зависи дали Добруджа ще бъде унищожена!

Автор: Пламена Николова
Коментари (3)
16:27 / 16.04.2021
1488
От Инициативен комитет "За чиста България", изпратиха до медията ни писмо, в което се твърди, че от последното дело на Административен съд-Варна зависи дали "Добруджа ще бъде унищожена!". Varna24.bg публикува коментара, изпратен до медията ни, без редакторска намеса. 

"От изхода на едно дело зависи най-плодородната ни Земя, житницата на Европа и нашето Бъдеще !

ИК "За чиста България“ бе създаден като граждански комитет през 2011 год., за да информира хората от Варна и Североизточна България за последиците от опасната технология фракинг. Като неформални представители на жителите от района, участвахме активно в обществените консултации за законова забрана на тази технология при добива на нефт и газ.

През 2012 НС прие мораториум, с който на практика бе забранен не само добива на шистов газ и хидрофракинга, но и всяка друга технология, която води до изкуствено стимулиране на подземните скали-източници, за да бъде извлечен съдържащият се в тях нефт или газ.

Беше забранен добивът на въглеводороди от всички неконвенционални източници.

Освен от шисти и от  въглища за въглищен метан, плътни скали - за тайт газ. 

Забранени бяха и всички неконвенционални технологии, които използват високи налягания и разрив на пластовете, включително ускорен добив, така нар. технология Enhanced Oil Recovery – EOR.

При всички тях, нефт и газ се добива чрез фракинг, независимо дали той е описан в текстовете на инвестиционните намерения.

Понастоящем, семейна фирма с четирима служители, без никакъв опит в сондирането и добива, е на финала на една процедура, чиито краен резултат би било получаване на концесия по право. За целта, "Русгеоком-БГ" ЕАД изработи ДОВОС (доклад за оценка на въздействието на добива върху околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве), като се надяваше населението на района да не реагира на намерението за добив на газ и докладът безпроблемно да отвори вратата за унищожаването на Добруджа !

ДОВОС не беше одобрен от РИОСВ - Варна, на много основания, най-важните от които са :

- ще бъде замърсена питейната подземна вода на огромна територия, която се явява основен водоизточник, без алтернатива

- аварии изобщо не са разгледани, а до момента само на 2 сондажа в границата на една и съща площадка официално са регистрирани няколко аварии, като са издадени протоколи за ФОРСМАЖОР и договорът за проучване неколкократно е удължен

- рискът за здравето на населението ще бъде значителен

Фирмата скри, че смята да разработва скали – конгломерати (въглищни прослойки, редуващи се с плътни пясъчници, алевролити и аргилити), в които газът се намира в свързано състояние и не образува естествени находища. Този тип резервоар в световната практика се определя като неконвенционален източник на "ТАЙТ ГАЗ“ (“свързан газ“)

Русгеоком скри и още нещо, което на нас, които ще сме преки потърпевши, ни се струва страшно !

Под подземното ни "езеро“ - малм-валанжинският хоризонт, който водоснабдява почти 1/3 от страната и над желаните за "добив“ дълбочини, природата е складирала естествено съдържащият се преди милиони години в почвата уран. 

При сондирането на сондажите за добив, уранът и радиоактивна пластова вода ще бъдат изкарани на повърхността! В доклада е описано, как скалния радиоактивен шлам ще се депонира на ново сметище непосредствено в края на гр.Генерал Тошево, а радиоактивната пластова вода ще се превозва до локалната пречиствателна станция на ПЧМВ – Варна.

На въпроса "има ли ПСОВ в България, който може да пречиства радиоактивни води?, хидрогеологът – експерт по делото, отговори ясно и категорично : "радиоактивна вода не се пречиства“. Ние го знаем. Знаят го и българите от Хасково и Първомай и доста други населени места, пострадали от добива на уран през сондажи.

Съдът отказа да направи необходимото за излъчване на заседанието в социална платформа, каквито са правилата на ВСС, като по този начин, за огромен брой желаещи (повече от 900) да проследят в реално време заседанието, не е възможно".

С част от хронологията по делото може да се запознаете ТУК.

Виж коментарите (3)

Още по темата (21):
07.07.2022 Предстои ново разглеждане на инвестиционно предложение за добив на газ с възложител "Русгеоком БГ" ЕАД
08.09.2014 Около 20 човека протестираха в Бургас срещу добива на шистов газ в
Добруджа
07.09.2014 Протест в Бургас срещу шистовия газ
26.03.2014 Родни експерти: Шистовият газ е единственият изход от кризата
21.06.2012 3 компании с оферти за проучвания и добив на газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море
18.06.2012 Министър: Ако нямаше газ в Черно море, нямаше да дойдат най-големите
компании
Още новини от Национални новини:
Десетки работници на Енергото напускат - цели области могат да ос...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Андрей Райчев: В парламента има жалки усилия на оцеляващи хора да...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за времето за декември, снегът...
Кузман Илиев: Много важни се помислиха тези в парламента
На 76 години си отиде конституционният съдия Благовест Пунев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).