© | | Хиляди българи чакат с месеци за лекарства, които им се полагат по Здравна каса. Болни от различни болести като диабет или епилепсия, например са в това положение, докато Комисията одобри или отхвърли новото им лечение."Било стандартна процедура толкова време да се чака. Един път казват месец, един път казват два месеца", разказа пред Нова телевизия Николай Дойчев, който е с диабет. Всеки път, когато лекарят му сменя вида инсулин обаче, Николай твърди, че чака с месеци Касата да одобри смяната.
Някои болни се запасяват. "Бях запозната със ситуацията и трябваше да си нося запас от чужбина, за да мога да изкарам известно време тук в България", разказа Радосвета Трифонова.
Как да оцеляват докато чакат обаче, се чудят не само болните от диабет. Родителите на деца с епилепсия от години се опитват да привлекат вниманието на Здравното министерство. Обясняват, че когато децата им трябава да сменят лечението си, дългото чакане за одобрение и старото лечение превръщат децата им в инвалиди.
Срокът е 2 месеца за скъпоструващите лекарства. "Правилникът го регламентира и Комисията работи по правилника, за да изпълнява регламентите на закона", заяви д-р Валичка Стаменова от НЗОК.
Комисията можело да бъде свикана и по-рано, но само в определени ситуации като нужда от трансплантация, например. В останалите случаи, от Касата обясняват, че докато чакат новото си лечение, пациентите могат да продължат със старото, а ако не се чувстват добре, да постъпят в болница.
Източник: bTV |