Хепатитът дебне и през лятото: За какво да внимаваме

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:16 / 13.07.2023
587
Вирусните хепатити могат да протекат със или без оплаквания, със или без жълтеница.

“Хепатит" е общо понятие, което означава възпаление на черния дроб. Острите вирусни хепатити (ОВХ) са инфекциозни заболявания, причинени от различни групи хепатотропни вируси. Най-добре изучени са хепатитите A, B, C, D, E. Заразяването с тези вируси може да стане по различен начин, съобщиха от ВМА.

Хепатити А и Е: Източник на инфекцията е най-често болният човек, който може да прекара заболяването безсимптомно, но да разпространява инфекцията на други хора. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и други, пояснява д-р Димитър Комитов, който е част от екипа на Катедрата по инфекциозни болести на ВМА.

Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена, откъдето идва и другото наименование на хепатит А – "болест на мръсните ръце". Най-често имат доброкачествено протичане, не хронифицират. Особено възприемчиви към него са бременните жени, които боледуват по-тежко.

Хепатити В и C: Едни от най-опасните хепатитни инфекции. Имат склонност да хронифицират. Хроничните форми водят до цироза или рак на черния дроб. Източникът на инфекцията е само човек – болен или заразоносител. Предаването на вируса има множествен механизъм:

Парентерален: чрез преливане на заразена кръв и кръвни продукти, нестерилни инструменти, спринцовки и игли, инструменти при поставяне на пиърсинги и татуировки и други.

Незащитени сексуални контакти

Вертикален: от инфектирана майка на плода

Хепатит D: Предаването на заболяването става по начин, подобен на предаването при хепатит В и С.

Вирусът на хепатит D се нуждае от хепатит В вируса при размножаване в гостоприемника. Инфектирането с хепатит D възниква, когато хората се заразят едновременно с хепатит В и хепатит D (коинтекция) или се заразят с хепатит D вируса след първоначално заразяване с хепатит В (суперинфекция), пояснява д-р Комитов.

Острите вирусни хепатити имат различни начини на предаване и прогноза, но сходно, макар и разнообразно клинично протичане.

те могат да бъдат безсимптомни, т.нар. инапарентни форми, или проявени

по тежест са леки, средно тежки, тежки и мълниеносни

могат да протекат с или без жълтеница

Както повечето инфекциозни болести, така и ОВХ в обичайната си клинична форма, имат стадии на протичане:

Инкубационен период е периодът от заразяването до клиничната изява на заболяването. Той е различно дълъг за различните хепатити:

Хепатит А – между 15 и 45 дни

Хепатит В – от 30 до 180 дни (1-6 месеца)

Хепатит С – от 15 до 150 дни

Хепатит Е – от 15 до 60 дни

Хепатит D – от 30 до 180 дни

Предиктеричен период – продължава около седмица, като могат да се наблюдават неспецифичните симптоми: отпадналост и безсилие; загуба на апетит, понякога отвращение от храна; гадене и повръщане; тежест и болки в корема; болки по мускулите и ставите – по-често се наблюдава при остър хепатит В; втрисане, повишена температура, хрема, грипоподобни оплаквания – по-често се наблюдават при остър хепатит А.

Иктеричен период – продължителността му е различна и зависи от формата и тежестта на клинично протичане на хепатита. В началото пациентите забелязват потъмняване на урината и изсветляване на изпражненията. Най-характерният признак е иктер – жълтеница. Първоначално се наблюдава леко пожълтяване на склерите (бялата обвивка на окото) и лигавиците, което постепенно засяга и кожата. Интензивността на иктерът е различна – от леко изразен (субиктер) в началото до интензивно изразен. Жълтеницата е съпроводена с отпадналост, безсилие, оплаквания от страна на храносмилателната система – безапетитие, гадене, тежест в дясното подребрие.

Реконвалесцентен период е т.нар. период на възстановяване, пояснява д-р Комитов. Започва след преминаване на иктеричния период с постепенно отшумяване на оплакванията, нормализиране на цвета на кожата и склерите и намаление на чернодробните показатели. Възстановяването е с различна продължителност и зависи от тежестта на клиничното протичане и формата на преболедувания хепатит. Отпадналост, безсилие и оплаквания от храносмилателната система може да персистират дълго след клиничното оздравяване (3-6 месеца). Важно е пациентите да бъдат търпеливи и да спазват препоръките на лекуващия лекар.

Профилактиката при вирусни хепатити А и Е се състои в спазването на добра лична хигиена и контрол над храните и водоизточниците. Неспецифични мерки за предотвратяване на инфекция с хепатит В и С включва използване на кондоми при честа смяна на сексуалните партньори, татуиране и поставяне на пиърсинг в надеждни обекти и др. Съществуват ваксини за хепатити A и B. Важно е медицинският персонал да бъде ваксиниран, категоричен е д-р Комитов.

При острите вирусни хепатити важно значение има общоукрепващото лечение – покой, диета, богата на въглехидрати и бедна на мазнини, вливания на глюкозни и водно-солеви разтвори, витамини, симптоматични средства и хепатопротектори – медикаменти, които спомагат чернодробното възстановяване.

При продължително задържаща се жълтеница, високи нива на билирубина и холестазните ензими се прилага и урзодезоксихолева киселина. Важно е да се избягва приемът на алкохол, както и токсични за черния дроб медикаменти, от диетата се изключват консервирани меса и риба, пикантни подправки, пържена храна и други.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1107):
27.06.2024 Потрес! Ето как изглежда стая 5 звезди в Приморско
05.02.2024 Цените на чадърите и шезлонгите на плажа скачат нагоре!
30.11.2023 Кои туристически дестинации у нас са предпочетени от европейските туристи
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
14.10.2023 Кадрите не са от Египет, а от Слънчев бряг: 14 октомври, 14:40 часа
11.10.2023 Късметлия намери часовник за 300 000 лева на централния плаж на Слънчев
бряг
Още новини от Национални новини:
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Външно министерство за "Фокус": Няма данни за починала българка в...
Делян Добрев: Очаквам ПП да изключат Асен Василев и Бойко Рашков!...
Проф. Ива Христова каза за какви симптоми да внимаваме при вирусе...
Експерт каза от какви търговски трикове да се пазим за Черния пет...
Спа столицата на България на ръба на воден режим


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).