Хартиената двулевка отива в историята, пазете си я - след време може да струва много повече
От 1 януари догодина хартиената двулевка няма да е официално платежно средство, реши Управителният съвет на БНБ.
В момента в обращение са емисиите от 1999 и 2005 година, но банкнотите постепенно се изместват от монетата със същия номинал.
Банкнотите ще могат да се заменят по номинална стойност, без такси и ограничения в количеството, допълват от БНБ. Новата монета с лика на Паисий Хилендарски бе въведена в обращение на 7 декември 2015-а и ще измести изцяло почти изчезналите банкноти.
Хартиената двулевка с образа на Паисий Хилендарски е с две емисии. Първата още от миналия век - 1999 година, втората - 2005. Според експерти средният живот на една банкнота е само няколко години, а поддържането на хартиени пари в обращение се оказва скъпо.
"Тази банкнота повече от 2 лева й струва изработването, а пък после я пускаш в обращение за 2 лева. Бързо се захабява. То става от невнимание - остават ти в джоба, а ти ги изпереш заедно с дрехите и прочие“, каза Иван Данов, секретар на Дружество на нумизматите – София.
Повечето двулевки вече са изтеглени. А на пазара оказва се има търговци, и клиенти, които не са съвсем наясно със съдбата на двулевката.
Всъщност цената на двулевката след години ще зависи от това колко хора са запазили такива пари. След време може да е с колекционерска стойност.