Харчим 1,7 млрд. лева за Новогодишните празници

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
08:58 / 21.12.2015
881
Около 1,7 млрд. лв. ще струват Коледа и Нова година на българите. 500 млн. лв. са изхарчени от началото на декември за подаръци, резервации на почивки и купуване на хранителни продукти за посрещане на Коледа и Нова година.
Очакват се още 1 млрд. лв., или по 100 млн. дневно да бъдат отделени за празничното пазаруване между 21 и 31 декември, показват изчисления на "24 часа" на база данни за парите в обращение у нас. Пуснатите от БНБ банкноти и монети в момента са за около 12,4 млрд. лв. За сравнение в края на ноември парите в обращение са били 11,9 млрд. лв., или с половин милиард по-малко.

Повечето търговци прогнозират, че оборотите за празниците ще са приблизително като миналогодишните. Тогава паричната статистика отчита 800 млн. лв. повече в края на декември, или 11,6 млрд. лв. при 10,8 млрд. към 30 ноември.

Поне още 25%, или 200 млн. лв. са харчовете, които не се включват в тези данни, защото са платени с дебитни и кредитни карти. Толкова е средният процент, който дава и банковият оператор "Борика" за разплащания с "електронни" пари например за "Черния петък".

"Коледната трапеза ще струва колкото и през миналата година. Пазарът е балансиран и отклоненията при основните храни като колбасите, месото и яйцата е 0,7-0,8%, което е нищо. Това коментира Владимир Иванов, шеф на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Спрямо миналата година картофите, зелето, захарта и олиото са на по-високи цени. Те обаче се компенсират от поевтиняване при почти всички цитруси - портокали, лимони, банани. Типичните варива за постната Бъдни вечер като боб и леща също са на по-ниски цени.

"Затова не очаквайте нищо интересно за празниците, цените са стабилни и дори спекуланти да се опитават да пробват машинации, те няма как да минат", смята Иванов. Според него руското ембарго на плодове и зеленчуци от ЕС е изиграло положителна роля за българския пазар, който е станал по-конкурентен.

Преди Коледа българите купуват най-много смартфони, таблети и лаптопи. Тази година с големи ръстове са продажбите на смартчасовници, каза съсобственикът на голяма верика Божидар Колев. Друг продукт с голямо търсене са колонки към телефони и таблети. Добър пазар вече били и дроновете, които се търсят за подаръци и на малки, и на големи.

Като цяло оборотите са като миналогодишните, но се развиват с по-бързи темпове продажбите на лизинг, които вече са 27- 30% от всички, обясни Колев. Причината за това са ниските лихви по кредитите, които са се отразили положително на пазара.

Близо една четвърт от хората в България няма да могат да отделят почти никакви пари за празниците, показва обаче анализ на КТ "Подкрепа". Според данните над 1/10 ще могат да похарчат едва по около 20 лева.

Около 60% от анкетираните са посочили, че могат да отделят между 20 и 100 лева за Коледа, а само 15% биха похарчили над 100 лева на човек.

Поне 51,80 лв. трябват за постната трапеза на Бъдни вечер, показват изчисленията на "Подкрепа". Сумата скача на средно 100 лв. за новогодишна вечеря, когато се включат месото и напитките. Според фирми за бързи кредити пък един от всеки петима българи взема заем, за да купи подаръци за Коледа.

Близо 450 млн. лв. ще платим за Нова година и Коледа извън къщи. Празник у нас излиза средно на човек 350 лв., в чужбина - 780 лв.

Около 449,7 млн. лв. ще бъдат изхарчени от българите, за да посрещнат Коледа и особено Нова година извън къщи- на екскурзии у нас и в чужбина. Това прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

Общо 750 000 нашенци ще пътуват към български хотели, но голяма част от тях ще бъдат и при близки и роднини за двата празника. Още около 240 000 българи ще прекарат празниците в чужбина в периода 15 декември - 10 януари, казва Драганов.

За избралите купон в България извън къщи средната сума, която ще платят, е около 350 лв. Обикновено воаяжът е за един от двата празника - за Коледа, но по традиция повечето са за Нова година. Хората, които ще посрещнат 2016-а в странство, ще похарчат по около 780 лв. средно на човек. Планинските ни хотели са пълни, а също и спа комплексите. Тази година обаче сериозно изостават хотелите по Черноморието - огромна част от тях не отварят с обяснение, че им трябват допълнителни средства за отопление и персонал, казва Драганов.

Към 110 000 чужденци са избрали България за старт на следващата година. Това са предимно гърци, македонци, сърби, румънци и турци. Руснаците обаче са близо 5 пъти по-малко, отколкото през зимата на 2012-2013 г.

Към съседните страни е насочен и основният интерес на българите - не се забелязва спад на пътуванията към Турция въпреки проблемите със сваления руски самолет, казва Драганов. Причината - масирана рекламна кампания на турците и много ниски цени на туристическите пакети там. Македония и Сърбия традиционно избират съответно 3500 и 6000 българи. Там освен заради ниски цени на хотелите българите ходят и заради евтините и качествени млечни продукти, цигари, а и гориво, както и свободното пушене в заведенията в Сърбия.

Виж коментарите (0)

Още по темата (127):
25.02.2016 Коледните къщички на "Тройката" остават до средата на март
19.01.2016 Демонтират елхата на "Тройката"
13.01.2016 До края на месеца коледната украса на Бургас отива на склад
06.01.2016 Кметът честити Коледа на арменците в Бургас
04.01.2016 Над 6800 глоби за шофьори в дните около Нова година
04.01.2016 Голям интерес за празнуване по морските курорти имало по празниците
Още новини от Национални новини:
Тир се вряза в къща в търновско село, международен път е затворен...
Шаранът в Бургас поскъпна
Убийство заради жена: Дудо хванал вилица и започнал да я забива в...
Сланината по-скъпа от пържолата
Цената на любимите на българите "Шипки" е по-висока вече
Животновъди от района на Велинград посрещнаха изгрева с нов проте...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).