Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Хайка за поръчители
Автор: Екип Burgas24.bg 10:37 / 28.06.2010Коментари (1)786
© Burgas24.bg
По цели 80 изпълнителни дела на ден се водят срещу поръчителите. Тези производства се увеличиха с 30%, а все повече хора не успяват да погасят заемите си, сочи статистиката.

От общо 110 000 изпълнителни дела миналата година 33 000 са за борчове към банки. От тях към 20 000 са за потребителски кредити, обезпечени от поръчители. Сумите са в широк диапазон - от по няколкостотин до 20 000 лв. Има потребителски кредити и по 40 бона, защитени само с поръчителство.

Около една трета от тези заеми са с гаранти. Затова не са малко и случаите, при които именно те връщат парите на банките. Трезорите пък успявали да съберат половината си вземания.

Поръчители масово не разбират, че с подписа си поемат риск те да плащат на банката, ако този, който е получил кредита, спре да връща парите. Затова мислете, преди да подпишете, съветват частните съдия-изпълнители. Обикновено хората стават поръчители на приятели, роднини или колеги. Има обаче и гаранти, които се съгласяват на честна дума и дори не познават човека, за когото се подписват. Често те разбират за какво става дума чак когато получат призовка от частен бирник, защото длъжникът е спрял да обслужва кредита си. Съдебните изпълнители обясниха, че при масовото раздаване на кредити преди време се оказало, че едва ли не всеки на всеки е поръчител. "И в един момент, когато хората престанат да връщат кредитите си, едни и същи лица се оказват пред необходимостта да изплащат няколко заема", изтъкнаха бирниците.

Когато основният длъжник не работи и няма имоти, тогава всичко се стоварва върху поръчителите. Освен това борчлиите често се опитват да преметнат банките, като променят адреса си и не ги уведомяват за това. Ако пък и поръчителите нямат пари да плащат на банката, може да се стигне и до изземане на техен имот. Не се пипа само жилището, ако е единствено.

Освен че може да се наложи да плащате чужд дълг, може и да не ви дадат заем в бъдеще, когато на вас ви се наложи, предупреждават съдебните изпълнители. Затова и напоследък роднините и приятелите на кандидатите за кредит са станали много предпазливи. Понякога дори сестра отказвала да стане гарант на брат си. Съдебните изпълнители пък се опитват да дават съвети на длъжниците - например, че могат да внесат част от сумата и да разсрочат дълга си на месечни вноски.

Източник: в. "Стандарт"








Зареждане! Моля, изчакайте ...
+4
 
 
Много порочна система е тази с поръчителите. Банките пребират печалбата (когато кредита се плаща) а поръчителите страдат когато нещата не вървят. Доста ориенталско / социалистическа. Лихвите са като за необезпечен кредит а риска не е (от страна на банката).НЕ ставайте поръчители!!! Банките да си поемат риска(като искат да печелят) ! Като немогат/не искат, да затварят!
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Рокади в ДПС
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: