Грипна епидемия в още 5 области до края на седмицата
Очаква се до края на седмицата грипна епидемия да бъде обявена в още пет области - Враца, Монтана, Русе, Стара Загора и Ямбол. В тях живеят общо около 1,3 млн. души.
В петък първи мярката въведе Бургас, а в понеделник - и Софийско. В тези региони е обявена грипна ваканция за учениците и в детските градини. Спират се плановите операции, детските и женските консултации, както и свижданията в болниците, съобщи за "Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Още в петък учениците в Бургас научиха, че до днес включително няма да учат. Грипната ваканция за учениците в 103-те училища в Софийско започна в понеделник и ще продължи до идния понеделник включително. Според нормативната уредба учебният процес се прекъсва, ако повече от 30% от децата отсъстват поради заболяване, припомниха от образователното министерство.
"Най-засегнатите от грипа са децата и учениците", добави д-р Кунчев. Изводът е на базата на данните на Националния център по заразни и паразитни болести. Например във Врачанско повалените деца на легло на възраст до 4 години са 1275 на всеки 10 000 души, докато средната заболеваемост в областта е 242-ма на десет хиляди.
В Монтанско кихащите и кашлящите деца до 4 г. са 804 на всеки 10 000, докато при тези между 5 и 14 г. те са 532 на десет хиляди. Не по-различна е картината в други области. Изключение прави само Търговищко, където за поредна година болните се "броя на пръстите" - те са едва 5 на 10 000. Грешка няма, така бе и през миналата зима. Хората там залагат на ваксините, като масово се имунизират цели работни колективи, други наблягат на витамините.
"Прави впечатление, че до последните дни 99% от изследваните болни са повалени от грипния вирус AH1N1 "Калифорния", популярен като свински грип. Едва от скоро регистрираме случаи и на типа "Виктория", от вида В почти няма разболели се", каза още главният държавен здравен инспектор.
Необичайното, което отчитат в практиката си лекарите, са вируси с упорита и лаеща кашлица в продължение на 2-3 седмици, особено при децата, но и допълнителна атака от чревни оплаквания.