Според подписания Меморандум за разбирателство това ще стане чрез използването на платформата на Google за образованието и допълнителните й функционалности и инструменти.
Този процес и сключването на Меморандума е част от политиката на МОН за дигитализация на българското образование.
В последните години бяха направени значителни инвестиции за изграждането на безжични мрежи във всички държавни и общински училища, бяха доставени над 20 хиляди персонални и преносими компютри и таблети, близо 4000 класни стаи бяха снабдени с интерактивни дъски и дисплеи с вградени компютърни модули и достъп до интернет.
В изпълнение на Меморандума през следващите години ще бъдат апробирани възможностите за онлайн изпитване и оценяване в училище, като това вече пилотно се експериментира в някои български училища.
Страните по Меморандума също ще си сътрудничат, за да предоставят достъп до програми за професионално развитие на учители и в изучаването на нови начини, по които дигиталните технологии, като изкуствен интелект и анализ на данни, могат да подпомогнат образователните процеси за ученици и учители.
Световният технологичен гигант ще продължи да поддържа и безплатен за учениците и учителите достъп до платформата си Google Workspace for Education чрез управляваните от министерството профили на ученици и учители, се посочва в съобщението. Платформата предоставя и възможност за отдалечено провеждане на занятията.
Използването на новите възможности и модули е част от цялостната концепция на Министерството на образованието и науката за персонализация на ученето.