Очевидно е, че хора, които са доведени до състояние да се издържат от отпадъците от кофите за боклук, чието работно място и място за живеене е улицата, ако разполагаха с 1000 - 2000 - 3000 хил. лв., нямаше да са там и да се занимават с това, коментира пред БНТ националният омбудсман Мая Манолова.
"Мисля, че е унизително за човешкото достойнство, когато хората, които са притиснати от обстоятелствата, да биват натоварвани с допълнителни глоби, такси и репресии от страна на българската държава", заяви тя, коментирайки предлаганите промени в Закона за управление на отпадъците.
По думите ѝ, резонно възниква и въпросът защо след като въведоха възможности за разделно събиране и изхвърляне на боклук, МОСВ и Столичната община не създадоха възможности за обработване на тези разделно събрани отпадъци.
Според нея има много недоразумения в действията на представителите на местната и централната власт, за да се стовари всичко върху бездомните хора и това е престъпно.
"Това е поредният закон, който ще бъде удар в празното пространство, защото идеята да вземеш на голия и босия обувките и дрехите е лишена от смисъл и от справедливост и не отива на нито едно министерство да прави подобни предложения", категорична бе Манолова.
Тя заяви, че огромната тема за социално изключените, за хората, които нямат перспектива и възможности пред себе си, ще бъде един от приоритетите в нейната дейност през новата година.