Тя е сред участниците на конференция "Изменение на климата - предизвикателствата пред българската природа и туризъм", която се провежда в НДК в София.
Министър Василева подробно разказа какво е направила страната ни, какво прави и какво ще направи, за да спре въздействието на глобалното затопляне.
Екоминистърът отбеляза, че през последните две десетилетия у нас има повишение на средно годишната температура с 1,3 градуса по Целзий.
Въпреки това обаче България е сравнително стабилна на тези промени, а градската среда у нас ще е изключително устойчива до 2035-та година, стана ясно от думите на Василева.
"До този период в България не се очакват драстични промени в околната среда от климатичните промени", успокои министърът на околната среда.
"У нас се отчита и подобрение във физикохимичното състояние на водите, нараства делът на пречистените отпадни водни, на селищата, които имат адекватни системи за пречистване на водите и всичко това означава, че страната ни не изпитва воден стрес", обясни министър Василева.
"Все пак обаче в световен план остава риск от засушаване", поясни тя
Положителното от по-високата с 1,3 градуса температура е обаче е, че се е удължил летният туристически сезон у нас - първоначално в посока пролет и впоследствие в посока на есенните месеци поради повишаване на температурата.
"180 държави вече са заявили ангажимента си да дадат своя национален принос за това да не се допусне изменение на климата и глобално затопляне с повече от 2 градуса", разказа министърът на околната среда и водите за ситуацията в глобален аспект. "Всички работят в посока намаляване на вредните въздействия на климата", увери министър Василева.
Източник: News.bg