"Ако някой беше спрял 23-годишния Данаил, който миналия Великден се качи в колата пиян и помете шестимата абитуриенти, тази трагедията нямаше да се случи", коментира още Кесяков, като допълни, че не глобата, а човешкият живот е най-важен. Полицейската практика показва, че именно при пътен инцидент най-често загиват пътниците, а пияният водач оцелява.
Друга важна промяна, която трябва да залегне според експертите в закона, е да се вземат книжките на шофьорите, катастрофирали на завои. През миналата година
139 души са намерили смъртта си, след като са се преобърнали или са се ударили челно в дърво.
"Ако катастрофираш на завой, означава, че си дал повече газ и съответно не можеш да прецениш кога да намалиш и кога да завиеш. Затова няма нищо лошо на такива шофьори да се вземат книжките
до явяване на проверочен изпит", коментира още Алекси Кесяков.
Експертите по пътна безопасност са на мнение, че голям процент от инцидентите на пътя стават заради отвличане на вниманието на шофьора, който пуши, яде или си настройва радиото, докато шофира.
"Тук идеята не е да ги глобяваме, а да разберат, че докато карат, трябва да са фокусирани само върху пътя и нищо друго. Ако на един акробат, докато ходи по въже, му звънне телефонът, какво ще стане според вас. С карането е същото", обясни още Кесяков.
Източник: в. "Монитор"