Парадоксално, но не всички места по програмата "Работата на моя живот" са заети.
За новата учебна година Германия търси 200 млади българи. Младежите трябва да са между 20 и 27 години, да имат завършено средно образование, но не и магистърска степен.
Заплатата през първата година е 818 евро, през втората - 836, а третата - над 1000 евро.
Към екстрите има още курс по немски, евтино общежитие и билет до вкъщи два пъти в годината. Въпреки това - 30 места все са свободни, а срокът изтича.
След като се дипломирал от Софийска строителна гимназия, Стефан е приет за студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Но се отказва, за да учи занаят в Германия.
Първоначално родителите на Стефан били в шок, но младежът е убеден в избора си.
"На практика, записвайки се в програмата, ти вече си реализиран на пазара на труда. Докато знаем какво се случва в България", казва Стефан.
Той се е договорил с работодателя си, че компанията ще го подкрепи да следва в Германия, ако са доволни от представянето му. Въпреки добрите условия, все още има незаети места - за пътно строителство, стоманобетонно строителство и дърводелство. Една от причините е, че работата е тежка. А другата пречка - образованието.
"Много от младите хора, които работят в строителството без професия, без специализация, за които това би било перфектна възможност, не са завършили средното си образование", обясни Славка Радева от Агенцията по заетостта.
Крайният срок кандидатстване е 30 юни.
На въпросите, свързани с кандидатстването, може да отговорят служителите на Бюрата по труда. Допълнителна информация можете да прочетете и на специални табла.
Заминалите за Германия всяка година ще държат изпит, а на третата година младежите се явяват пред съответната индустриална или занаятчийска камара. Тя издава сертификат, който важи навсякъде в Европа.