Гергана Кабаиванова, "Пендара": Трябва да придобием самочувствие, че имаме уникална и богата българска кухня

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
14:30 / 03.08.2023
631
Целта на "Пендара“ е да подпомагаме занаятчии и местни общности, които искат да се занимава с предприемачество на местни храни. Имаме невероятни условия в селските райони да произвеждаме местни храни и да възстановяваме тези традиции под формата на преживявания. Това каза основателят "Пендара“ Гергана Кабаиванова в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. Проектът е на Фондация LocalFood.bg и подпомага гастрономическия селски туризъм.  

Тя разказа, че идеята за проекта се ражда след появата на децата й и в стремежа те да се хранят по-здравословно. "Първите ми дейности бяха свързани с това с група граждани да инициираме първите фермерски пазари в големите градове на страната. След като те се установиха като устойчиви бизнес модели в страната, аз се насочих повече към това да помагам на местните селски общности и на отделни физически лица да развиват бизнеса с местни храни. Това със селския туризъм се появи покрай КОВИД, когато светна червената лампичка, че това е една възможност за диверсификация на бизнеса на местните производители на храни и възможност те да правят тези местни пазари в село, в дома си и градските хора да идват на пазар при тях“, обясни Гергана Кабаиванова.  

Тя отбеляза, че през последните няколко години след КОВИД пандемията се наблюдава засилен интерес и завръщане на хората към селата, интерес към селския туризъм и градинарството. "Пендара“ насочва вниманието към местните храни като форма на преживявания, не толкова като форма за хранене. "За щастие, все по-голям интерес има и към традиционните рецепти, приготвяни в домакинствата. Реално това, което се опитваме в момента да направим, е да скъсим връзката между потребителя и производителя, опитвайки автентичния местен вкус там, където е създаден“, подчерта създателят на проекта.  

Селският туризъм в България е доста слабо развит, няма и реклама, която да представя страната ни като такава дестинация. Повечето къщи за гости рядко предлагат храна, още по-рядко традиционна, автентична. "Друг е въпросът, че законодателството в тази област е много изостанало, много слабо развито и не дава добри възможности на бизнеса, независимо дали е малък или голям, да предлага такива автентични селски храни“, посочи тя.  

Именно това е и целта на Академия "Пендара“ – да предаде ноухау към предприемачи, които искат да се занимават със селски туризъм, обясни Кабаиванова. "Свързваме ги с ментори, които могат да предадат своя опит от българската среда, но също така правим и посещения в чужбина. Самите фермери са скептични за потенциала на пазара, именно защото България не е позиционирана като такъв бранд, но интересът към тази концепция нараства все повече“, поясни тя.  

"Нашата организация прави проучвания, пътувайки из селата, и наистина достигаме до много интересни рецепти, много богати вкусове. И ние самите се изненадваме. Трябва да придобием самочувствие, че имаме една наистина уникална и богата българска кухня и е време да я възстановим и възпроизведем, но повече под формата на преживявания, не толкова на рецепти, които да заемат своето място в ресторантите“, заяви Гергана Кабаиванова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).