"Не се наблюдава особено повишаване на интензитета на хакерските атаки през 2022 г. спрямо 2021 г. Лекото увеличение е заради все по-наситеното навлизане на дигитализацията в ежедневието ни. Атаките са малко повече спрямо м.г.". Това заяви в ефира на NOVA NEWS министърът на електронното управление
Георги Тодоров.
Според него се повишава културата в бизнеса и в гражданите за защита на своите системи и електронните устройства от потенциални кибератаки. Намаляват тези с висок интезитет.
"Атаката към БНР беше доста сериозна, но с усилията на експертите от Министерството на електронното управление и от ДАНС се справихме. В момента се води следствие и докато прокуратурата не излезе със свой акт, не бих могъл да назова от къде идва атаката към БНР", каза той.
Ако хакерските атаки преди са били повече с цел финансова изгода, вече търсят повече политическа известност, смята министърът.
Относно хакерски атаки срещу ДАР, порт "Бургас", които са ключови елементи от националната сигурност той отговори: "Всичко в обсега на държавната администрация, добре го пазим. Правим всичко възможно да оправим щетите".
Относно предоставянето на електронни услуги за студенти, Тодоров смята, че новите електронни услуги са много по-евтини в зависимост от това, което ще загуби студентът като физическо време. "С новите услуги и електронния подпис той има достъп до НАП, НОИ, службата по вписвания. С интеграция на системата на агенцията по вписвания – дадоха възможност да си плаща не само за едно място", каза той.
До края на седмицата въвеждат 4 нови услуги – отпускане на стипендии (социална или за успех)– 2 услуги за студенти и 2 услуги за ученици, обясни министърът.
Относно електронизацията на свободните места в болниците и маршрутите, Тодоров обяви: "Ако може една система да ти покаже най-близкия път до най-близката болница, това ще спаси човешки животи. Системата е адресирана за цялата страна. До края на януари въвеждат електронните бели рецепти. Да може едно джипи да издаде на място рецептата, така че пациентът да няма нужда да носи в себе си рецептата".
Запитан ако в населеното място няма интернет и невъзможността тази услуга да се осъществи, той каза, че "вероятно ще се работи и за двете системи (хартиена и електронна). Цифровата рецепта ще бъде облекчение за лекари и за пациенти".
За промените в Изборния кодекс министърът на електронното управление заяви: "ще изпълняваме стриктно, обективно това, което депутатите решат. Ще спазваме законът такъв, какъвто го приемат народните представители".