Според него министър-председателят трябва да се заеме персонално с този проблем. По думите му е нужен пряк диалог с гръцкия премиер, а не разговори по телефона.
"Смятам, че европейските институции също са в дълг за решаването на тази криза. Гръцкият посланик трябва да бъде извикан и да му бъде поставен въпросът.
Това е един от дипломатическите начини да се окаже натиск на гръцката страна", на мнение е Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.
Според него обаче в момента Европейската комисия е една от най-слабите, откакто съществува ЕС, а Юнкер води политика "на вдигнатите ръце".
"Гърция е много по-малко наранена икономически от тази блокада, отколкото е България и държавите от ЕС, през които минава този коридор. Гръцките превозвачи имат възможност чрез фериботи през Италия да си изнасят продукцията и нямат никакъв проблем с това", заяви Керемедчиев.
"Трябва да се намери незабавно решение, защото проблемът от чисто икономически вече се превръща в хуманитарен", заяви от своя страна Мирослав Найденов, председател на Съюза за стопанска инициатива.
Междувременно на пункта "Кулата" продължава да има километрична опашка от камиони. Един от шофьорите разказа, че е там от вторник вечерта. Той пътува от Австрия за Гърция.
Още по темата (14): | |