Според поправката, ако българите, които тепърва започват работа, не изберат до 1 година вноската им за втора пенсия да отива в пенсионен фонд, парите им ще отиват директно в НОИ. Останалите, които вече се осигуряват, ще могат по свое желание също да се прехвърлят в НОИ, но не е записан срок за избора. Условията за тях ще бъдат разписани в подзаконов акт на кабинета.
От ГЕРБ обещаха до март 2015 година да бъдат направени още законови промени, за да могат българите да връщат обратно парите си в частни фондове, ако са отишли в НОИ, но са променили решението си. Социалният министър Ивайло Калфин изрази резерви, че това може да стане, защото в НОИ няма индивидуални партиди. Затова няма да е възможно планирането на бюджета на осигурителния институт.
Парите от прехвърлените вноски от частните пенсионни фондове в НОИ ще бъдат използвани "за намаление на държавния дълг и за намаление на дефицита по консолидираната фискална програма", обяви финансовият министър Владислав Горанов от парламентарната трибуна преди гласуването. Според него свободата на избора не трябва да създава напрежение в българския парламент, а да го обединява. "Ако не сме уцелили ваксата с тези текстове, дали сме си срок до 31 март 2015 г.", каза Горанов.
"Докато съм финансов министър, обещавам тези средства да не ме провокират да ги пренасочвам", обяви по-късно той.
"Родените през 70-те сме бейби бум, ние сме най-голямото българско поколение. Тези, които ще внасят, когато ние се пенсионираме, са най-малките в историята български поколения, освен ако не дойдат по-малки. Има ли изчисление за тази мярка? Няма. Ако имаше - щеше да го има и в бюджета, но няма", реагира съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев.
Парламентарната група на ГЕРБ промени мнението си за прехвърлянето на вноските няколко пъти за един ден. Шефът на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов е съобщил на председателския съвет в 8,30 ч сутринта, че промените ще бъдат отложени за март. Владислав Горанов обаче е успял да убеди по телефона премиера Бойко Борисов, който е в Брюксел, да даде зелена светлина за гласуване въпреки съпротивата на коалиционните партньори от Реформаторския блок и АБВ, както и на работодателски организации, експерти и граждани. Групата на ГЕРБ се събра по обяд и промени позицията си. Според присъствали на заседанието Горанов е реагирал емоционално и дори е заплашил с оставка.
Източник: в. "24 часа"