ГЕРБ: Внушенията на новата Тройна коалиция за "Белене" отслабват позицията на България в арбитража

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
08:57 / 15.09.2013
3138
Позиция на ПП ГЕРБ по темата АЕЦ "Белене":

Нападките към ГЕРБ за злоупотреби в енергетиката и сигнали до прокуратурата са жалък опит от страна на управляващите да бъде изместено общественото внимание от по-високите сметки на ток. Наслушахме се на хвалби, как тока е намален с 5%, а всъщност хората масово се оплакват от по-високи сметки през месец август, на които управляващите не могат да дадат обяснение. Прокламираната война за справедливост в стил Робин Худ е евтин пиар за пред обществото, докато междувременно се изнася ток на крайна цена на границата с десетки левове по-ниска от средната в последните години. В изказването на енергийния министър се бъркат понятия за разполагаемост по дългосрочни договори и ангажименти по тях от една страна и студен резерв за сигурност на електроенергийната система от друга. 

За пореден път припомняме, че проекта "Белене" бе спрян от правителството на ГЕРБ на 31 март 2012 г. Приканваме управляващите да заявят ясно своите намерения по този въпрос пред обществото, а не колко ги тревожи арбитража, освен, ако не смятат да използват това като оправдание. Тезата за нов икономически анализ на проекта е смехотворна при положение, че БСП агитираше за строителство на централата и обещаваше евтин ток. Ако не са били уверени в икономическите си анализи защо подведоха хората и принудиха държавата да похарчи 14 млн. лв. от парите на българските граждани за референдум? Защо през 2006 г. подписаха споразумение с Атомстройекспорт? Внушенията на новата Тройна коалиция за продължаващи дейности по проекта обслужват чужди интереси и отслабват позицията на България в арбитража.


Виж коментарите (0)

Още по темата (114):
16.04.2025 Енергиен експерт: Решението България да не продава 2-та реактора от АЕЦ "Белене" ще затрудни НЕК
15.04.2025 България е поискала от Украйна 100 млн. долара повече за реакторите от АЕЦ "Белене"?
12.02.2025 "Възраждане": България да използва оборудването за АЕЦ "Белене" и да възобнови проекта  
11.02.2025 Украйна купува "руските" ядрени реактори, предназначени за АЕЦ "Белене", Радата одобри сделката
13.05.2024 Украйна с интерес към руското оборудване от АЕЦ "Белене", специалисти посетиха площадката
11.10.2023 Правителството реши: Спира се изграждането на АЕЦ "Белене"
Още новини от Национални новини:
Правителството с важно решение за хората с трайни увреждания
Голяма фабрика обяви масово съкращение на работниците си
Засилени мерки по пътищата преди Великден!
Енергиен експерт: Решението България да не продава 2-та реактора ...
Група младежи пребиха момче
Важни съвети за всички, които ще пътуват за Великден


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).