© | | Депутатските заплати от години се определят на основа средното трудово възнаграждение в страната, умножено по коефициент. Днес този принцип бе оспорен от финансовият министър Владислав Горанов. Според него, средните величини не са добър измерител за определяне на заплатите на депутатите, тъй като не отчитат реалното икономическо състояние на държавата.Пред журналисти в парламента днес Горанов каза, че трябва да се мисли за промяна на правилата при определяне на възнагражденията на народните представители, респективно на премиера, министрите и президента.
"Ако в една фирма в криза първо се уволнят секретарката и шофьорът и оттам средната заплата нарасне, това няма да мери реално благосъстоянието й", даде за пример Горанов.
По повод исканите увеличения на заплатите в съдебната власт той коментира още, че не изпълнява Закона за съдебната власт, а спазва Закона за държавния бюджет, в който са определени и парите за съдебната власт.
"Как мога аз да кажа на ВСС, който е ръководител на една от властите в държавата, че няма да изпълня Закона за държавния бюджет и мога с лека ръка да намеря отнякъде средства за индексациите. Ако те не могат в рамките на бюджета да го изпълнят, къде е моята вина, след като Законът за държавния бюджет при максимален размер на дефицита 3 на сто е гласуван от Народното събрание", отбеляза министърът. |