Финансови експерти предупредиха: Очертава се криза

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:28 / 07.10.2023
589
Задлъжнелите компании в Европа, Близкия изток и Африка са изправени пред надпревара за рефинансиране на 500 млрд. долара през първата половина на 2024 г. - предизвикателство, което може да убие много "зомби“ бизнеси, въпреки че очакваният пик на лихвите може да донесе известно облекчение.

Предприятията, изправени пред нарастващи разходи за дълг след години на ниски лихви, ще трябва да си осигурят достатъчно пари в най-големия прилив на корпоративно рефинансиране, наблюдаван от години. Същевременно банките ограничават риска заради икономическата обстановка и поетапното задействане на по-строгите правила за капитала, пише Ройтерс.

Анализ на консултантската компания за преструктуриране Alvarez & Marsal (A&M) показва, че стойността на фирмените заеми и облигации с падеж в шестмесечния период е по-висока от всеки друг еквивалентен период от сега до края на 2025 г.

Очертава се криза, смятат експерти от финансовата индустрия. Много по-слаби и по-малки фирми търсят нови частни заеми и сделки на публичните пазари за дълг на фона на растящите лихви в световен мащаб.

Ако компаниите не успеят да осигурят парите, от които се нуждаят, на цени, които могат да си позволят, това може да доведе до неплатежоспособност и съкращения.

"Увеличаването на лихвените проценти става все по-голям проблем за компаниите, особено за зомби бизнесите, които се задържаха над водата заради продължителния период на ниски лихвени проценти. Сега те едва обслужват дълговете си“, коментира Джули Палмър, партньор в британската компания за преструктуриране на дългове Begbies Traynor.

Терминът "зомби“ се използва широко в бизнес средите за обозначаване на компании, които разчитат на подкрепа от правителства, кредитори и инвеститори, за да останат на повърхността. Това може да включва преструктуриране на изплащането на заеми, предлагане на намалени лихви или други по-облекчени условия и може да помогне на банките да избегнат отписвания на заеми.

Признаците на бедствие са вече видими. Последните официални данни на Британската национална статистическа служба показват, че корпоративните несъстоятелности в Англия и Уелс са 2308 през август, което е с 19% повече спрямо предходната година.

Тримесечният доклад Red Flag на Begbies Traynor за корпоративните затруднения за периода април-юни установява, че 438 702 предприятия в Обединеното кралство са в "значително“ затруднение, което е с 8,5% повече спрямо година по-рано.

Британската верига супермаркети Wilko например стартира процедура по фалит това лято, което доведе до съкращения на хиляди работни места. Шестият по големина търговец на дребно във Франция Casino току-що приключи преструктурирането на дълга си, за да предотврати фалит.

"Централните банки си поемат глътка въздух, но не са готови да кажат, че повишаването на лихвените проценти е приключило“, посочва Никола Маринели, асистент по финанси в Regent's University. "Банките и магазините за частни капиталови инвестиции изчакаха да видят дали приливът ще отмине, но по-високите лихвени проценти вече не позволяват на никого да се скрие“, допълва той.

Централната банка на Великобритания призовава кредиторите да не подценяват риска от неизпълнение на корпоративни заеми и да избягват да разчитат на модели, които измерват риска в цели сектори, а не на отделни кредитополучатели, пише "Investor.bg".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).