Финансов анализатор: Когато цената на петрола се покачва, това покачва инфлацията
Очаква ли се повишаване на цените на суровините и оттам повишение на инфлацията. Темата коментира финансовият анализатор Здравко Пиринлиев за рубриката "Парите ви на фокус с БФБ" на Радио "Фокус".
По думите му не се очаква. "Силните периоди, особено за енергийните суровини, са отминали. В момента се затваря един много интересен цикъл, особено при движението на петрола и природния газ. Когато цената на петрола се покачва, това покачва инфлацията", заяви Пиринлиев.
Той напомни, че в последните години видяхме, че всъщност огромният процент от инфлацията, която в момента виждаме, особено в еврозоната, беше заради по-скъпите енергийни суровини.
"Когато те се покачват, това покачва нивото на инфлацията. Високата инфлация пък води до това централните банки да вдигат силно лихвените проценти, което вече пък покачва вероятността глобалната икономика да влезе в рецесия", уточни финансистът.
Според него важен аспект тук е какво иска ОПЕК, тъй като в началото на годината имаше съкращение на добивите, за да подпомогнат цената на петрола във възходяща посока. "Но начинът, по който аз виждам нещата е, че ОПЕК в момента нямат грандиозна изгода от това петролът да бъде скъп, защото ако петролът е скъп за по-дълъг период от време, това покачва инфлацията, централните банки вдигат агресивно лихвите, икономиката е в рецесия, а това, което петролът най-много не харесва, е именно глобална икономика в рецесия. Ако днес продаваш на 100-120 долара, утре може да продаваш и на 20 долара, както видяхме април месец 2020 г.", анализира Пиринлиев.
Финансистът коментира и движението на финансовите пазари в Азия.
"Икономиката започна да функционира по начина, по който би трябвало да функционира една икономика. Въпреки това, не се изпълниха очакванията на анализаторите от гледна точка на растежа и респективно пък да дойде и по-голямо търсене на петрол именно от Китай. Китай е най-голямата икономика в света, която потребява и най-много петрол", каза Пиринлиев и допълни, че в момента икономическият растеж там цикли основно на база факта, че експортът не е кой знае колко добър и това е поради простата причина, че глобалната икономика вече забавя заради по-високите лихвени проценти.