Финансист за еврото у нас: Обмяната на пари в офисите на пощите би могла да бъде предпоставка за пране на пари

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:50 / 25.04.2025
300
Финансовият анализатор Деян Василев алармира, че обмяната на пари в офисите на пощите би могла да бъде предпоставка за пране на пари. "Особено на по-отдалечените и малки населени места, хипотетично могат да се обменят големи суми с неизвестен произход от организираната престъпност, които никой няма да провери. Част от тях може да се използват за изборен туризъм. Влезе ли България в еврозоната, чистенето на съдебната система трябва да е следващият проблем, който да бъде разрешен", заяви той пред NOVA NEWS. 

Tъй като е насочена към райони, в които липсват банкови офиси, услугата ще е напълно безплатна в първите 6 месеца. Има обаче ограничения парите, които можем да обменим в рамките на ден - до 1000 лева на човек. За суми от 1 000 до 10 000 лв ще е необходима предварителна заявка, която ще бъде изпълнявана от 3 до 5 работни дни в 954 пощенски станции. 

На свой ред финансистът Левон Хампарцумян обясни, че оперирането с банкноти струва пари на банката. "За да улеснят процеса и да го направят безпроблемен, държавата ще плаща разходите, свързани с обмяната на левове и евро за първите шест месеца. След това ще има малки комисиони такси, а БНБ вероятно ще продължи практиката да обменя гратис. Нещата могат да поскъпнат заради инфлационния натиск на пазарите, не заради приемането на еврото като валута. То е само матрица, която измерва материалистичния успех", коментира той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (656):
25.04.2025 Много лоша новина за цените на жилищата след влизането ни в Еврозоната
25.04.2025 България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?
23.04.2025 Финансовият анализатор Даниел Василев обясни какво ще представлява "Дигиталното евро"
23.04.2025 2230 офиса на "Български пощи" ще обменят левове в евро, само за първите шест месеца ще е безплатно
22.04.2025 Каква инфлация ни очаква с приемането на еврото, опитът на другите страни
22.04.2025 Важни правила при преизчисляване на цените в евро
Още новини от Национални новини:
ИПИ: Доходите от труд нарастват, а делът на разходите за храна на...
България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?...
Калин Стоянов: По моя сигнал прокуратурата събра доказателства за...
Преосмислят тежестта на осигурителния стаж – който внася повече, ...
Потребител: Месото мирише меко казано на мърша, също така е лепка...
Година след смъртта на Елка Тодорова на зъболекарския стол в Благ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).