Със сигурност до края на месец септември съсловната организация на фелдшерите няма да излиза в протестни действия. Това каза Александър Александров, председател на Сдружението на медицинските фелдшери (бакалаври по медицина) в България (СМФБМБ).
В началото на юли здравният министър Стефан Константинов създаде работна група за изясняване на проблемите на фелдшерите, с което отложи протестните им действия.
На 12 август се е провела работна среща между Александров и представители на синдикатите. Срещата е била водена от зам.-министъра на здравеопазването д-р Кирил Добрев, заедно с трима експерти от министерството. Председателят на Българската асоциация на професионалистките по здравни грижи (медицински сестри) Милка Василева също е участвала в преговорите, тъй като едно от основните съображения на фелдшерите е те да бъдат отделени от асоциацията на медицинските сестри.
Александров обясни, че работната група е обсъдила настоящия вариант на наредбата, уреждаща функциите и работата на фелдшерите в България. "Коментираха се леки промени в нея, които ще доуточнят статута на фелдшера", добави той. Става въпрос за законово постановените работни места, където бакалаврите по медицина практикуват дейността си. В сегашната наредба са упоменати само 4 работни места - спешните центрове, работа като джипита, в системата на МВР и в местата за лишаване от свобода. Наредбата обаче не включва работата на фелдшерите в социалните домове за възрастни и деца, както и в спасителните служби. Не са споменати и ведомствените здравни служби, където така или иначе работят фелдшери. "Това бе моята забележка по отношение на съществуващата наредба. Зам.-министърът на здравеопазването поне устно изрази подкрепа тези промени да се случат с поправка на наредбата", поясни Александров.
Той заяви, че основният диалог остава този във връзка с излизането на асоциацията на медицинските сестри, тъй като това е един от основните проблеми на фелдшерите. "Ако това се случи, ще бъдат защитени правата и интересите ни. Разговорите протекоха в положителен аспект, тъй като синдикатите застанаха зад нас. Когато трябва да се спазват демократичните процеси в България, е редно всяка професия да се защитава сама", каза фелдшерът. По думите му, начинът това да се случи е да се промени Законът за съсловните организации. Александров заяви, че това ще наложи и разговор с председателя на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова в началото на новата пленарна сесия. Следващото по-детайлно заседание на работната група ще се проведе в края на месец септември, което отлага и евентуалния протест на Сдружението на фелдшерите в България. "Бихме се съгласили да изчакаме подходящия период за законовите промени", допълни Александров.
Източник: Агенция "Фокус"