© Burgas24.bg | | Изписването на лекарства не по търговско име, а по международно непатентно наименование да се отложи за 1 септември, предлагат от Българския фармацевтичен съюз. Дотогава промените трябва да се обсъдят, смятат оттам.От съюза по принцип подкрепят идеята на МЗ на рецептите по линия на здравната каса да не пише търговска марка, а името на молекулата на активното вещество на лекарството.
"Така ще се намали тенденцията по нарастване на публичните разходи за амбулаторно лечение при навлизане на нови продукти и напрежението сред пациентите", пише в становище на съюза.
Според фармацевтите обаче по-добрият вариант е да се въведе задължително генерично заместване не за 100% платените от касата лекарства, а за частично поетите, за които МЗ не предвижда подобна промяна. Така пациентът ще може да избере колко да доплаща.
България е една от едва 4 държави - членки на ЕС, които не дават реална възможност за генерично заместване от фармацевтите на предписани по търговско наименование лекарствени продукти, плащани с публични средства. "Тази възможност е налице към настоящия момент, но тя е само пожелателна и не се използва от нито един изпълнител на медицинска помощ по данни на НЗОК", посочват фармацевтите. Затова от съюза предлагат фармацевтът и пациентът да имат гарантирано от закона право да "инициират генерично заместване на предписани по търговско наименование лекарства".
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари пък искат промяната изобщо да отпадне, тъй като не лекари, а аптекари ще вземат решения за здравето на пациентите, без да носят отговорност за състоянието на болните. Те са и срещу това да са длъжни да информират пациентите дали има по-евтин препарат от този, който им изписват. "Лекарят не продава медикаменти, за да следи и съобщава за различните цени на хилядите продукти", мотивират се те.
Източник: в. Сега |