Над 180 деца на български мигранти и гастарбайтери са били отнети от европейските социални служби тази година. Това показват данни на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Повечето хлапета са били изведени от чуждестранния им дом заради лоши битови условия или неглижиране. Нерядко нашенците, потърсили препитание зад граница, оставяли децата без надзор, което предизвикало намесата на социалните. Отнети българчета има в Испания, Германия, Великобритания, Гърция, Швеция, Холандия и Италия. След като бъдат изведени от дома им, хлапетата отиват в приемно семейство. За всеки подобен случай социалните уведомяват българските си колеги. Така родните отдели "Закрила на детето" у нас започват проучване дали бабата и други роднини могат да поемат грижите за детето.
Експертите са работили по други 22 случая на репатрирани непълнолетни от началото на годината. Това са деца, които са били заловени да просят, крадат или проституират в чужбина. След като бъдат заловени, хлапетата се връщат у нас и социалните ги настаняват в защитено жилище за няколко месеца. Често обаче децата отново стават жертва на трафик в чужбина, след като напуснат защитеното жилище. Най-често това са деца от ромски фамилии, които са превърнали детската просия и джебчийство в бизнес.
Част от ромите напускат страната заедно с детето си и стоят с него, докато то проси и краде по улиците на големи европейски градове. Други пък прекосяват границата с хлапето, а след това го оставят на грижите на познати. "Работата" на децата зависи от възрастта им. До12-годишна възраст изкарват прехраната на родителите си чрез просия, а след това се преквалифицират като джебчии. В чужбина децата остават, докато навършат пълнолетие, когато не попадат под ударите на закона. Момичетата масово предават "занаята" на децата си, които влизат в бизнеса щом навършат 6-7 години. Репатрираните за втори път деца, жертва на трафик с цел трудова или сексуална експлоатация, получават забрана да напуснат страната в продължение на две години.
Източник: Монитор