© | | Спрете да сочите България с пръст, призова българският евродепутат Емил Радев от ЕНП-ГЕРБ по време на дебат относно Механизма за сътрудничество и проверка. Събитието се проведе в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент вчера, в присъствието на представители на Европейската комисия и редица евродепутати."За пореден път България е сочена с пръст за проблеми с организираната престъпност и корупцията. Описаните проблеми обаче съществуват и в други държави-членки, както се посочва в доклад на ЕК от февруари 2014г. относно състоянието на борбата с корупцията в Европейския съюз", акцентира българският евродепутат. В проучването на "Евробарометър" към доклада за корупцията в ЕС се отбелязва, че три четвърти от интервюираните на европейско равнище (76%), възприемат корупцията за широко разпространена в страната им.
Според Емил Радев (ЕНП-ГЕРБ) решението на Съвета да превърне предложения от ЕК Механизъм за наблюдение на върховенството на закона в целия ЕС от обвързващ инструмент в неформален диалог, е доказателство за двоен стандарт спрямо България и Румъния. Евродепутатът акцентира върху страха на държавите-членки да бъдат подложени на европейки контрол като България, защото това ще покаже, че в целия ЕС има проблеми с борбата с корупцията и организираната престъпност.
На същото заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред бе представено и информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2015 г.
Информацията, засягаща България показва, че страната е сред отличниците по процент разрешени административни дела на първа инстанция, като изпреварва дори Германия и Холандия. Със своите по-малко от 100 дни за разглеждане на граждански, търговски, административни и други дела на първа инстанция, България заема седмо място по бързина на производството. По този показател страната отново е пред Германия.
"Според тези показатели българските съдии си вършат работата професионално, а гражданите могат да имат доверие в българското правораздаване", коментира Емил Радев (ЕНП-ГЕРБ). Той заяви, че отправените критики към правосъдната система, посочени в Доклада по Механизма за сътрудничество и проверка, не отговарят на обективните критерии за навременност, финансова достъпност и лесен достъп до правосъдие.
Емил Радев изрази надежда това да е последният път, в който се обсъжда Механизмът за сътрудничество и проверка за България, и че занапред той няма да бъде обвързван с приемането на България в Шенгенското пространство. "Само по този начин държавите-членки ще докажат, че приемат България за равноправен партньор ", добави в заключение българският евродепутат от ЕНП-ГЕРБ.
Евродепутати от различни политически групи се обединиха около идеята, че Механизмът за сътрудничество и проверка е неефективен и се използва единствено за вътрешнополитически цели и натиск. Те призоваха той да бъде премахнат за вбъдеще. |