В отговора си ЕК отбелязва, че през 2013 г. е предоставила 5,6 милиона евро за България за увеличаване и подобряване на възможностите за прием и осигуряване на препитание (създадени са повече от 4 000 нови приемни места), медицинска, психологическа и правна помощ, както и за увеличаване на административния капацитет.
"Ако България се изправи пред нова спешна ситуация, тя има възможност да поиска спешна помощ по линия на фонда "Убежище, миграция и интеграция", се отбелязва още в отговора на ЕК.
В заключение, ЕК отчита, че криза във функционирането на системата за убежище на дадена държава членка може да подкопае правилното функциониране на цялата дъблинска система. В тази връзка задействането на механизма по член 33 от регламента "Дъблин III" по отношение на България е възможност, която Комисията може да реши да използва при подходящи обстоятелства.
Според българския евродепутат от ГЕРБ Емил Радев отговорът на Европейската комисия показва, че България може да разчита на европейските партньори за справяне с бежанската вълна.
"Имайки предвид продължаващата война в Сирия и Ирак, България трябва да е готова да посрещне нови бежанци, но това е споделена отговорност между държавите членки и Европейската комисия е готова да ни предостави допълнителна подкрепа в случай на нужда", коментира българският евродепутат от ГЕРБ Емил Радев.